Tesla, Sıfır Reklamla Nasıl Yüz Binlerce Araç Sattı?

ABD merkezli Tesla, araba bölümünde oldukça iyi işler çıkarıyor. Şirket, çok da esaslı bir geçmişe sahip olmamasına rağmen araba dalına kazandırdığı yeni teknolojilerle birlikte tüketicilerin tüm dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Şirketin özellikle otonom sürüş özelliği, şu sıralar öbür araba devlerinin takibinde.

Tesla geçtiğimiz hafta yeni bir pick-up modeli tanıttı. Elon Musk, aracın çalışmaları devam ederken, piyasaya uygun fiyatlı bir pick-up modeli sürmek istediklerini tekraren söylemişti. Aslına bakacak olursak o denli de oldu. Tesla'nın geçtiğimiz hafta tanıttığı Cybertruck, uygun fiyatıyla ve donanımsal özellikleriyle tüketicileri kendisine hayran bıraktı. Araç, şimdi yollara inmeyecek olsa da daha şimdiden onlarca ön sipariş aldı.

Tesla'nın yeni pick-up'ı araba bölümüne büyük damga vurdu. Zira görmekte olduğunuz bu pick-up, Alman araba devi Porsche'nin harika araçlarından daha süratli. Ayrıyeten pick-up segmentinin hükümdarı olarak bilinen Ford F-150 bile Tesla'nın Cybertruck modeline karşı koyamıyor. Hasebiyle Cybertuck'ın, araba bölümüne yeni bir sayfa açmış olduğunu tabir edebiliriz.

Ancak Cybertruck'ın tekrar kural yazdığı tek kesim araba değil. O denli ki şirket, pazarlama sektörünün de kurallarını yine yazıyor. Zira Tesla, yeni pick-up modelinden 10.5 milyar dolar pahasında ön sipariş aldı. Elon Musk, yaptığı açıklamalarda aracın depozito bedelinin yalnızca 100 dolar olacağını söylemişti. Bu açıklama, gündeme o denli bir düştü ki pek çok ABD'li, bir Cybertruck siparişi verdi.

Aslına bakacak olursak bu, Tesla için birinci defa olan bir şey değil. Şirket, geçtiğimiz yıllarda duyurduğu Model 3'te de emsal bir olay yaşamıştı. 2017 yılında duyurulan Tesla Model 3, ön sipariş sisteminin açılmasından kısa bir müddet sonra 14 milyar dolarlık ön sipariş almıştı. Tesla'nın bugünkü geliri 25 milyar dolar ve bu gelirin 16 milyar doları Model 3'ten geliyor.

Tesla'nın Cybertruck tanıtımındaki reklam maliyeti: 0

Evet, üstteki açıklama yanlış değil. Tesla, yeni pick-up modeli için rastgele bir reklam yapmadı. Hasebiyle Tesla, araç tanıtılmadan evvel rastgele bir reklam harcaması yapmak durumunda da kalmadı. Pekala Tesla bu başarıyı nasıl sağlayabiliyor? Bir şirket, hiçbir halde reklama para harcamadan bu kadar parayı nasıl kazanabiliyor? Aslına bakacak olursak cevap çok kolay; internet.

İnternet kullanımı artık hayatımızın ayrılmaz bir modülü haline geldi. Beşerler, internete bağlı olmadıkları tek bir anı hayal bile edemiyorlar. Hal bu türlü olunca da internet, çabucak her dalda günümüzün en kıymetli silahlarından bir tanesi ve Tesla, bu silahı kullanmayı çok yeterli biliyor. Dilerseniz artık, ufak bir beyin fırtınası yaparak geçmişe gidelim ve Tesla'nın nasıl bu kadar başarılı olabildiğini daha güzel anlayalım.

İnternete erişimi olan herkes, en az bir defa Tesla'nın CEO'su Elon Musk ile ilgili bir habere denk gelmiştir. Aslına bakacak olursak Elon Musk yalnızca haberlerle değil; toplumsal medya kullanımıyla da olay oluyor. Musk, her ne kadar bir iş insanı üzere görünse de birebir vakit çok âlâ bir internet fenomeni. Musk'ın renkli kişiliği, insanların ona sempati duymasına neden oluyor. Münasebetiyle internet kullanıcıları, Musk'la ilgili gelişmeleri yakından takip ediyorlar.

Şimdi Elon Musk'ı bir kenara bırakıp Tesla bazında değerlendirme yapalım; şirket zati otonom ve elektrik motorlu araçlarıyla önemli manada ilgi görüyor. Şirketin üzerinde çalıştığı yeni teknolojiler, bugün öbür araba üreticileri tarafından da dikkatle takip ediliyor. Hal bu türlü olunca da Tesla, araba dalının en değerli isimlerinden bir tanesi haline gelmiş durumda. Hasebiyle beşerler, Tesla'nın araba kesiminde kendini ispatladığını düşünüyorlar.

Tüm bunları birleştirdiğimiz vakit, Tesla'nın esasen rastgele bir reklama gereksinimi olmadığını rahatça anlayabiliyoruz. Zira beşerler, internete erişimi oldukları takdirde zati Tesla'dan haberdar olabiliyorlar. Üzerine bir de Elon Musk'ın açıklamaları ve araba kesimiyle ilgili çalışmalar eklendiğinde, Tesla'nın sadece ismi bile pazarlamaya yetiyor. Hal bu türlü olunca da Tesla'nın reklam vermesine gerek bile kalmıyor.

İşte Tesla'nın muvaffakiyetinin altındaki neden bu. Şirket, reklama bütçe ayırmasa bile kendisini pazarlamayı çok âlâ bir halde başarıyor. Bunun geri dönüşü olarak da milyarlarca dolar para kazanılıyor. 

Başa dön tuşu