Tesla’nın Otopilotu Neden Duran Otomobillere Çarptı? (Video)

Amerikalı araba üreticisi Tesla, arabalarındaki Otopilot modu ile ziyadesiyle karşımıza çıkan bir şirket olmaya başladı. Elektrikli araba kesiminde önde gelen isimlerden biri olan Tesla, arabalarındaki yapay zekâ elementlerini de daima olarak geliştirmeye ve yenileştirmeye çalışıyor fakat teknoloji her alanda olduğu üzere otomotiv kesiminde de bazen gerçek çalışmayabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir haberde Tesla Model 3’ün Otopilot modundayken park halindeki iki arabaya çarptığını belirtmiştik.  Otomobilini Otopilot moduna alan şoför, art koltuktaki köpeğiyle ilgilenirken yaşanan bir kaza sonucunda şoka uğramıştı. Kimsenin önemli bir biçimde yaralanmadığı olay ne yazık ki üzerinden çabucak geçip gidilebilecek bir olay değildi çünkü aracın daha kalabalık bir kümeye dalması daha kötü bir sonuca sebep olabilirdi.

Tesla Model 3’ün bu türlü bir kazaya karışmasının sebebi neydi?

Kazayı hatırlatmamız gerekirse olay tam olarak şöyle yaşandı: Bir polis arabası, şeridin ortasında çalışmaz halde kalmış bir arabaya yardım etmek için durmuştu ve iki araç da ilerleyen şeritlerin ortasındaydı. Otopilot modu açılmış bir Tesla Model 3 ise o esnada tıpkı şerit üzerinde seyir halindeydi. Arabanın şoförü art koltuğundaki köpeğiyle ilgilenmek isteyince yol ile ilgili tüm dikkatini haliyle kaybetti ve o sırada çarpışma gerçekleşti. Evvel polis aracına çarpan Tesla Model 3, bir yanlıştan ötürü ilerlemeye devam etti ve gerideki araca da çarptıktan biraz sonra durdu.

YouTube üzerinde Tesla ile ilgili görüntüler paylaşan Dirty Tesla isimli kullanıcı, Tesla’nın bu kazaya karışmasındaki en temel nedenlerden bahsetti. Kullanıcıya nazaran kazaya sebep olan birinci ve en bariz şey, arabanın şoförünün art koltuğundaki köpeğiyle ilgilenmesi ve dikkatini yola vermemesiydi. Tesla Otopilot’u, şoförün her vakit denetimi ele almak için hazır olması gerektiğini belirtiyor. Her ne kadar gelişmiş olursa olsun, Otopilot modu yeniden de şoförlerin dikkatine muhtaçlık duyuyor.

Kazaya sebep olan bir başka neden ise Tesla Model 3 Otopilot’unun etraftaki objeleri tarayabilmek için radar kullanıyor olması. Bu radar, şayet 80 km/saat suratın üzerine çıkılırsa trafik lambası yahut pano üzere hareketsiz objeleri algılayamıyor. O sırada Tesla Model 3, 80 km/saat suratın üzerindeydi ve polis arabası ile öteki otomobil da hareketsiz bir halde duruyordu. Tekrar de Dirty Tesla kanalının sahibi olan Chris, kusurun yüksek oranda şoförde olduğunu belirtiyor.

Bu radar sistemi aslında epey faydalı ve daima olarak geliştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın Otopilot modunun yola fırlayan bir trafik konisini muvaffakiyetle geçtiğini sizlerle paylaşmıştık ve bu sırada araç saatte 100 km'nin üzerinde gidiyordu. Tesla’daki bu radar sistemi sayesinde araba, iki araç ötedeki bir arabanın frenlemesini hesaplayabiliyor ve kazadan kurtarabiliyor lakin tekrar de sistemin bazen yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor.

Başa dön tuşu