2020 Model Ford Mustang Shelby GT500 Drag Yarışında (Video)

Otomobil dalının en değerli isimlerinden bir tanesi olan Ford, çabucak her modeliyle tanınan olmayı başarabiliyor. Şirket, Türkiye'de daha çok sedan ve ticari araçlarıyla ön plana çıkıyor lakin bilhassa de ABD, Ford'un spor sedan modellerini de tercih ediyor. Bu bağlamda Ford'un en çok dikkat çeken modellerinden bir tanesi Mustang Shelby GT500.

Ford Shelby GT500, 760 beygir güç sunabiliyor. Artık bu canavar, piyasadaki en güçlü rakipleri olan iki model ile kıymetli bir yarışa katıldı. Shelby GT500'ün bu yarıştaki rakipleri, Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye ve Chevy Camaro ZL1 1LE modelleriydi. Bedelleri 75 bin doların üstünde olan her üç araç da ABD'nin en tanınan spor araçları olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yarışın favorisinin, doğrudan Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye olduğunu söyleyebiliriz. Zira Dodge'un canavarı, 797 beygir gücünde ve 958 Nm torka sahip. Fakat Challenger SRT Hellcat Redeye'ın büyük bir dezavantajı var. Bu dezavantaj ise yük. Çünkü Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye, rakiplerine oranla 250 kilogram daha ağır. Chevy Camaro ZL1 1LE ise 650 beygir gücünde ve 479 Nm tork kıymetiyle birlikte geliyor. 

Elbette kağıt üzerindeki datalar, her vakit yanlışsız olacak diye bir düstur yok. Aslına bakacak olursak bu yarış da kağıt üzerindeki datalara fazla güvenmemek gerektiğinin bir göstergesi. O denli ki; kağıt üzerinde favori olan Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye, yarışı ne yazık ki sonunculukla tamamladı. Pekala bu yarışın kazananı sizce kim olmuştur?

Mustang Shelby GT500, saatte 210 kilometre sürate ulaşarak yarış pistini 11.3 saniye içerisinde tamamlamayı başardı. Chevy Camaro ZL1 1LE, saatte 196 kilometre sürate ulaşmayı başardı ve pisti 11.6 saniye içerisinde tamamladı. Favori olarak gösterilen Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye ise saatte 204 kilometre sürate erişmesine karşın pisti 11.7 saniyede tamamladı. 

Mustang Shelby GT500, Chevy Camaro ZL1 1LE ve Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye'in karşı karşıya geldiği yarışın videosu

Başa dön tuşu