Tesla’nın Otopilotu, Yine Ölümlü Bir Kazadan Sorumlu Oldu

Tesla’nın elektrikli arabaları geleceğin otomotiv rekabetini şekillendiriyor. Başka büyük üreticiler Tesla’nın müsaadeden giderek, fabrikalarını dönüştürüyorlar. Ayrıyeten yapay zekâ dayanaklı otonom sürüş sistemleri konusunda Tesla, şu an yalnızca tüzel düzenlemelerin oturmasını bekliyor. Elon Musk’a nazaran tam otonom sürüş güncellemesi hazır ve Tesla arabaları, direksiyona hiç* dokunmadan yol yapabilecek durumda. 

Nitekim her dalda olduğu üzere, bu dalın öncüleri de problemlerle başa çıkmak zorundalar. Tesla’nın başı ise otonom sürüş sistemlerinin yol açtığı ölümlü kazalarla sıkıntıda.

Tesla otonom sistemlerinin karıştığı 4. ölümlü trafik kazası:

Geçtiğimiz Mart ayında ABD’nin Florida kentinde yaşanan bir kazanın başrolünde, Tesla’nın en ucu arabası olan Model 3 yer alıyordu. Yaşanan kazada araç, bir kamyonla  çarpışmıştı. Aracın 50 yaşındaki şoförü olay yerinde hayatını kaybederken, hemen soruşturmalar başlatıldı. Açıklanan son ayrıntılara nazaran kazadan çabucak evvel aracın otopilot sistemleri devreye girmişti. Yaşamını kaybeden şoförün ya da kamyon sürücüsünün bir yanlışı bulunmuyordu.

Bu kaza, bir Tesla arabasının başrolde olduğu, otonom sistemlerin hatalı ilan edildiği 4. kaza oldu. Daha enteresan olan, kazaya ait raporların Mayıs 2016’da gerçekleşen birinci ölümlü Tesla kazasıyla pek çok benzerlik taşımasıydı. Çünkü ortadan geçen 3 yıla karşın ortaya çıkan bu benzerlik, kimi problemlerin hâlâ çözülemediğini gösteriyor.

Elon Musk, bu olaylara karşın tam manasıyla özerk sürüş sistemlerinin 2020’de yapılacak güncellemeyle sunulacağını söylüyor. 

Yaşanan son ölümlü kaza hakkında yayımlanan son resmi raporlar, Tesla’nın otonom sürüş sistemi planlarını erteleyebilir. Yollar, şimdi insan şoförlere ait net ve kesin hukuksal kolaylıklar için dertliyken, otonom sürüş sistemlerin için önümüzde prosedürlerle dolu uzun yollar var. Elon Musk’a nazaran beklemek anlamsız. Gerçekten otonom sürüş sisteminin neden olduğu ölümlü bir kazada hatanın kimde olduğu, cezanın kime ve nasıl kesileceği konusu hâlâ önemli tartışmalara sebep oluyor.

Başa dön tuşu