Tesla’nın Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Geçti

ABD borsası Wall Street’in yatırımcıları, elektrikli arabalarda epey parlak bir gelecek görüyor. Bunun sonucu olarak ABD borsasında 100 milyar dolar değere ulaşan birinci araba üreticisi Tesla oldu. Firmanın payları salı günü yaşanan artışın akabinde bu tarihi eşiği aşmayı başardı. 

Tesla payları salı günü %3,6 artış gösterdi ve pay başına 566 dolara erişti. Böylelikle Wall Street Research’ün varsayımı maksat fiyatını 800 dolar olarak açıklamasından sonra Tesla paylarındaki artış %7,2’ye ulaştı. 

Tesla’nın son 1 aydaki durdurulamaz yükselişi

Tesla hisseleri son 1 ayda 420 dolardan bu düzeye kadar yükseldi. 420 dolar, Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda firmayı özelleştirebileceği fiyat idi. Ağustos 2019’da attığı Tweet’te Musk, firmanın tüm paylarını toplayabilecek kadar kaynağı olduğunu söylemişti. O devirde firma payları 330 dolar bandındaydı.

Tesla’nın paylarındaki artış Elon Musk’ın da hayli büyük bir bonus çeki almasını sağlayacak. Doğal ki Musk’ın mükafatını alabilmesi için bu performansın kalıcı olması gerekiyor. Yani tek bir günlük muvaffakiyet sonunu ödül gemiyor.

Musk’ın sözleşmesine nazaran şirketin 1 ay boyunca 100 milyar doların üzerinde kalması, 6 ay boyunca da ortalama bedelin 100 milyar doların üzerinde kalmasını sağlaması gerekiyor. Böylelikle Musk 346 milyon dolarlık ilk prim paketine ulaşabilecek.

Tesla, ABD’nin en pahalı araba firması oldu

Tesla halihazırda Ford ve General Motors’un toplamından daha bedelli. Son üç ayda da firmanın bedeli iki katından fazla artış gösterdi. Firmanın bu yükselişinin arkasındaysa ekim ayında artış açıklamaları, Çin fabrikasının açılması ve firmanın beklenenden düzgün gelen satış sayıları yer alıyor. 

Tesla ayrıca ABD’nin Michigan eyaletiyle bir mutabakat yapmayı başardı. Bu mutabakatın bir sonucu olarak Tesla, eyalet içerisinde araçlarını kendisi satabilecek. Böylelikle daha çok kar elde etmeleri mümkün olacak. 

Tesla hisseleri 2019 Haziran’dan bu yana %210 artış gösterdi. Tesla’nın fiyatlarındaki artış, Elon Musk daha yıl sonu karlarını bile açıklamadan başladı. Son devirde FED’in nakit akışı sağlaması sayesinde karlar, idare ya da şirket stratejisi üzere etmenler art planda kaldı. 

Önümüzdeki 12 aylık dönemin satış sayılarına baktığımızdaysa Tesla dünyada ilk 20’de bile yer almıyor. Gelecek 12 ayda en çok Volkswagen (283 milyar dolar) satışı olması beklenirken onu Toyota (276 milyar dolar), Daimler (191 milyar dolar) ve BMW (115 milyar dolar) takip ediyor. Tesla’nın varsayım edilen satışlarıysa 31 milyar dolarda kalıyor. 

Başa dön tuşu