Suzuki’nin Birbirinden İlginç Konsept Otomobilleri

Ekim ayının sonunda Japonya'nın başşehri Tokyo, dünyanın en büyük araba tertiplerinden birine mesken sahipliği yapacak. “Tokyo Motor Show” olarak isimlendirilen bu aktiflik kapsamında araba devleri, geleceğin araçlarını tanıtacaklar ve yeni modellerini sergileyecekler. Japon araba üreticilerinden Suzuki de 24 Ekim – 4 Kasım tarihleri ortasında düzenlenecek olan fuara katılacak olan şirketlerden bir tanesi.

Suzuki bu yıl, Tokyo Motor Show aktifliklerine alışagelmişten çok farklı katılacakmış üzere görünüyor. Bunun nedeni ise şirketin bu fuar için hazırlamış olduğu iki farklı konsept araba. Suzuki'nin yeni konseptleri, çağdaş arabalarla antika araçların birleştirilmesinden oluşturulmuş üzere görünen garip bir yapıya sahip. Suzuki'nin bu konseptleri için oluşturduğu temanın ismiyse “Waku Waku Herkes İçin Anahtar: Senin için heyecan, herkes için heyecan.”

Suzuki'nin Konseptlerinden Birincisi: Waku Spo

Tokyo Motor Show etkinliklerinde sergilenecek olan Waku Spo, iki kapılı küçük bir araba. Aracın teknik özellikleri bilinmiyor ancak Suzuki, bu aracın ziyadesiyle eğlenceli bir hibrit olacağını söylüyor. Şirketin açıklamalarına nazaran tüketiciler, birkaç küçük düğmeyle bu aracın genel görünümünü ve gösterge panelini değiştirebileceklermiş.

Görseller üzerine yoğunlaştığımızda ise Waku Spo'nun yan aynalarının olması gerekenden küçük olduğunu görüyoruz. Bu da akıllara, aracın içerisinde bir ekranın olduğunu ve bu ekran üzerinden art tarafın takip edildiğini getiriyor. Araç, retro ile fütüristik bir çalışmanın ortak eseriymiş üzere görünüyor.

Suzuki'nin İkinci Konsepti: Hanare 

Şirketin ikinci konsepti ise “Hanare” olarak isimlendirilmiş durumda. Hanare sözü Japonca'da “müstakil kır evi” manasına geliyor. Bu da bu konseptin için ziyadesiyle geniş olduğunu ve yolculara yüksek konfor sağlayacağını ortaya koyuyor. Elbette Suzuki, bu araçla ilgili de ser verip sır vermemiş durumda. 

Aracın genel görünümüne baktığımız vakit Hanare'nin bundan yıllar evvel piyasaya sürülen Volkswagen'in antika minibüsünü andırıyor. Lakin Hanare'nin yan camları bir epey ince. Açıkçası bir epey garip görünüyor. Lakin Hanare de tıpkı Waku Spo üzere hem retro görünümün hem de fütüristik bir çalışmanın eseriymiş üzere karşımıza çıkıyor.

Tokyo Motor Show'un başlamasıyla birlikte araba devlerini, yeni araçlarını ve yeni teknolojilerini tüm dünyaya duyuracaklar. Duyurularını yapacak olan şirketlerden bir tanesi de Suzuki olacak ve şirketin yapacağı duyurular, bu araçların geleceğine taraf verecek. Önümüzdeki yılın Suzuki için büyük bir ehemmiyete sahip olması (Suzuki'nin 100. yılı), şirketin 2020 yılı planlarını bir oldukça etkileyecekmiş üzere görünüyor.

Başa dön tuşu