Tofaş, Bu Zamana Kadar 2 Milyon Adet Doblo Üretti

Günümüzde 80’den fazla ülkeye ihracat yapan ve 2000 yılında dünya pazarlarına ihraç edilmek suretiyle birinci kere Doblo araçlarının üretimine başlayan Tofaş, bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla üretimlerine Türkiye’de devam edilen Fiat Doblo’nun 2 milyon adet üretim barajını aştığını duyurdu.

19 yıldır üretimleri ülkemizde devam eden Fiat Doblo, 2013 datalarına nazaran 7 milyar TL satış gelirine ulaşmış ve 434 milyon TL net kâr elde etmişti. Yeniden bu kapsamda Tofaş, Türkiye’de Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati (Fer Mas) markalarının satış ve satış sonrası operasyonlarını üstlenmekte ve Citroen, Peugeot, Opel ve Vauxhall markaları için de üretim yapmakta.

2 milyon Doblo’nun 1,5 milyonu ihraç edildi:

Açıklamanın en dikkat çeken noktasıysa Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu’nun kelamları oldu. Tofaş’ın milletlerarası pazarlarda epeyce uygun işler çıkardığını ve Türkiye’yi global ölçekte muvaffakiyetle temsil ettiğini belirten Eroldu’nun kelamlarından en dikkat çekenler ise şunlar oldu:

Doblo projesindeki tecrübelerimizin, şirketimizin yeni projeleri fabrikamıza çekilebilmesinde kıymetli tesiri oldu. Üretimi 2 milyon adedi geçen Fiat Doblo'nun yaklaşık 1,5 milyon adetini ihraç etme gururunu yaşıyoruz. Fiat Doblo, ABD’den Avrupa’ya, dünyanın pek çok farklı ülkesinde itimatla kullanılmakta ve 4 jenerasyondur tüketicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor.”

Bu kapsamda Tofaş, günümüzden yaklaşık 4,5 yıl evvel 2015’in Nisan ayında, Fiat Doblo üretimlerinin 1,5 milyon adet barajını aştığını belirtmişti. Ortadan geçen müddet zarfında 500 bin adetten fazla üretim yapan firma, bu başarısıyla ülkemizdeki otomotiv kesiminin öncülerinden olmaya da devam ediyor.

Fiat Doblo, günümüz prestijiyle Türkiye’nin en çok satan hafif ticari araçları ortasında yer alıyor. Ayrıyeten Tofaş, Doblo’nun üreticisi pozisyonunun yanında aracın fikri ve sınai haklarını da elinde bulunduruyor.

Başa dön tuşu