TOGG Üst Yöneticisinden Yerli Otomobil Açıklaması

Türkiye uzun bir müddettir yerli ve ulusal araba projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar söylentilerin ötesine çok da geçemeyen lakin son periyotlarda yeterliden düzgüne dillendirilmeye başlayan yerli arabanın ne vakit hazır olacağına net bir bilgi yok lakin son açıklamalara nazaran oklar, en az iki yılı gösteriyor.

  • Not: Türkiye'nin yerli araba macerası çok uzun bir süreç. Bu sürecin tamamını özetlemek şu an için çok da mümkün değil lakin ayrıntılı bilgi almak isterseniz, sizi burada bulunan haberimize bekliyoruz.

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalara nazaran Türkiye'nin yerli arabası, hem otonom hem de elektrikli bir yapıya sahip olacak. Henüz aracın diğe özellikleriyle ilgili ayrıntılı bir bilgi yok fakat “Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Grubu” (TOGG) Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş'ın açıklamaları, arabayla ilgili yeni bilgilere ışık tutuyor.

Karakaş'ın açıklamalarının en dikkat alımlı yanı, yerli arabanın ön gösterim tarihi geldiği vakit maket bir aracın değil, yürür haldeki yerli arabanın birebir boyutlu halinin gösterileceğini söyledi. Yerli arabanın ön gösterim tarihine de değinen Karakaş, aracın birinci kere aralık ayında görücüye çıkacağını açıkladı.

Yerli arabanın tüm haklarının büsbütün Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Grubu'na ilişkin olduğunu söyleyen Karakaş, aracın “C” segmentinde ve “SUV” tipinde bir araba olacağını söyledi. 

Çalışmaları süren yerli arabayla ilgili dikkat alımlı çıkışlar yapan Karakaş; yerli arabanın piyasaya sürülmesine iki yıldan biraz daha uzun bir mühletin olduğunu söyleyerek, vatandaşların daha şimdiden yerli arabaya çok büyük bir ilgi gösterdiklerini açıkladı. Karakaş, pek çok vatandaşın yerli araba için ön ödeme yapmak istediğini ve araca ulaşan birinci bireylerden olmak istediklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın geçmişteki kelamlarını de hatırlatan Karakaş, yerli arabanın 500 kilometre menzile sahip olan bir versiyonunun da olacağını söz etti.

Bilindiği üzere yerli araba birinci sefer bir prototip olarak üretilecek ve başarılı bir prototipin akabinde fabrikadaki seri üretimine başlanacak. Yerli arabanın üretileceği fabrikaya ait de açıklamalarda bulunan Karakaş, fabrikanın nereye kurulacağının şimdi belirli olmadığını lakin bu mevzuyla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü ve kısa bir mühlet sonra fabrikanın yerinin muhakkak olacağını belirtti.

Ülkemiz, yerli araba konusunda birinci kere bu kadar yol almış ve işler uygundan güzele ciddileşmiş üzere görünüyor. Pekala sizin bu bahisteki kanılarınız nelerdir? Yerli araba almayı düşünür müsünüz? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu