Togg’un İşlemcisi Snapdragon Dijital Kokpit’in Özellikleri

Türkiye’nin birinci yerli tam elektrikli arabasını piyasaya sürmeye hazırlanan Togg, araç bünyesinde bir ekosistemin temellerini oluşturacak teknolojilere de mesken sahipliği yapacak. Alışılmış aracın ekosistemi ve hem kendi içinde hem de ekosistem üzerinde yapacağı süreçler, bir platforma bağlı olacak.

Bu platform, Togg ile Qualcomm ortasında kurulan paydaşlık ile Snapdragon Dijital Kokpit Platformları olacak. Pekala, Togg C-SUV ve muhtemelen başka modellerde de bulunacak platform neler sunuyor?

Snapdragon Dijital Kokpit Platformları neler sunuyor?

Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon Dijital Kokpit Platformları, gelişmiş grafikler, multimedya, yapay zekâ özellikleri ve yolcu ve şoförün kullanımına nazaran sürekli evrilen adaptif kokpit sistemi sunuyor.

Platformlar sayesinde araç içinde bulunan tüm ekranlar artırılmış gerçeklik göstergelerini ve yüksek çözünürlüklü medya oynatmayı mümkün kılıyor. Ayrıyeten araçların navigasyonu, çok frekanslı global navigasyon sistemi (GNSS) dayanağı sayesinde bulunduğunuz şeride kadar yüksek doğrulukta çalışıyor.

Platform ile sunulan yapay zekâ kabiliyetlerinden kimileri ise araç içi sanal asistan, doğal ses denetimi, lisan algılama ve adaptif insan-makine arayüzünden oluşuyor.

5G irtibat dayanağı ve dahası:

Platform, 5G temas dayanağının yanı sıra hücresel irtibatla araçların her şeye bağlanmasını sağlayan C-V2X, daha yüksek süratli ve az gecikmeli temasları mümkün kılan Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 temaslarına da takviye sunuyor.

Snapdragon Dijital Kokpit Platformları, Otomobilden Buluta ve araçların uzaktan otomatik güncellenmesini sağlayan havadan güncelleme (Over-The-Air, OTA) sistemlerini de mümkün kılıyor.

Togg’da bu teknolojileri mümkün kılacak spesifik platformla tanışalım:

Qualcomm’un Snapdragon Dijital Kokpit Platformları’nı tek bir eser olarak sunmuyor, pek çok farklı platform araba üreticilerinin gereksinimlerine nazaran vitrinbet sunuluyor. Togg ise C-SUV aracında Qualcomm SA8155P platformuna yer verecek.

Qualcomm’un SA8155P platformu, Qualcomm’un son teknoloji üretimi 5 nanometreye ver vermiyor. SA8155P, 7 nanometre teknolojisiyle üretiliyor. Devrede transistörler ortasındaki arayı belirleyen bu sayı, aktüel teknolojiye nazaran bir tık geride kalsa da günümüzde çok yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Platformun teknik özellikleri:

SA8155P, işlemci olarak sekiz çekirdekli ve ARMv8 mimarili 4. Jenerasyon Qualcomm Kryo tabanlı işlemciye yer veriyor. Araçlardaki gelişmiş grafikleri ekrana yansıtmak içinse Qualcomm Adreno Generation 6 grafik süreç ünitesinden faydalanılıyor.

Platform, 4K çözünürlüğündeki 3 farklı ekranın 60 fps’te çalışmasına imkân tanıyor, araç içinde faal gürültü engelleyici, gürültü azaltma ve yankı engelleyici üzere özelliklere de mesken sahipliği yapıyor.

SA8155P, Qualcomm tarafından paylaşılan resmi bilgilere nazaran 4G LTE modeme yer veriyor. Yani platform, stok haliyle 5G ilişkiyi desteklemiyor. Fakat Togg’un Qualcomm ile iş birliği yaptığını göz önüne alırsak, platform içine 5G modem entegre edilebileceğini söyleyebiliriz.

Hangi işletim sistemleri destekleniyor?

Qualcomm SA8155P, Android Automotive, Linux, QNX, Greenhills işletim sistemlerinin yanı sıra SW mimarisiyle çoklu kombinasyonlara da müsaade veriyor, farklı ve özelleştirilmiş işletim sistemlerinin çalıştırılmasına imkân tanıyor.

Elbette Togg’da göreceğimiz teknolojiler en son olarak bunlar olmayacak:

Qualcomm SA8155P ve öbür tüm Snapdragon Dijital Kokpit Platformları, giriş, orta yahut Premium segment fark etmeksizin otomobil üreticileri tarafından özelleştirilebiliyor. Bu özelleştirmenin birincisi de az evvel de bahsettiğimiz üzere 5G desteği olarak karşımıza çıkacaktır.

Başa dön tuşu