Toyota Mühendisleri, Uçan Araba Test Uçuşlarına Başladı

Hollywood’daki bilim kurgu sinemalarının vazgeçilmez fantezilerinden biri olan uçan arabalar, gerçek olma yolunda adım adım ilerliyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, her ne kadar “Uçan otomobiller, giyotin üzere insanların başını koparabilir” diyerek, yeniden felaket tellallığı yapsa da, bu alana ait yatırımlar sürat kesmeden devam ediyor.

Örneğin; SkyDrive isimli bir Japon şirket, prototip uçan arabalarının beşerli test uçuşlarını yapmaya başladı bile. Toyota'dan bir küme mühendis tarafından kurulan teşebbüs, bu yaz sonunda aracı halka tanıtmayı planlıyor.

SkyDrive, uçan arabasının prototipini önümüzdeki yaz aylarında tanıtmayı planlıyor

SkyDrive, daha evvel Nagoya dışındaki bir araştırma merkezinde birkaç test uçuşu gerçekleştirmişti; fakat bunların hepsi uzaktan kumanda ile pilotsuz bir halde yapılmıştı. Dünyanın en küçük uçan arabasını geliştirme niyetiyle yola çıkan takım, birinci prototiplerini 2014 yılında oluşturmuşlardı. 2017 yılında Toyota, SkyDrive’a yardımcı olmak için yaklaşık 350.000 dolar (40 milyon yen) kaynak aktarmıştı.

Şirket, test uçuşlarının gidişatı hakkında pek fazla bir şey paylaşmıyor; lakin projenin devam etmesini sağlayacak kadar âlâ sonuçlar aldıklarını belirtiyor. Japon Asahi Shimbun gazetesinin aktardığı bilgilere nazaran SkyDrive, uçan otomobili 2023 üzere perakende satışa çıkarmayı ve 2026'ya kadar da seri üretime hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Yayınlanan konsept görseller, uçan otomobilin dört köşesinde yatay olarak pozisyonlandırılmış drone usulü pervanelere sahip olacağını gösteriyor. Kabin kısmı Go-Kart araçlarını andıran araba, havadayken 100 km/s, tabana yakınken ise 150 km/s sürate kadar çıkmayı hedefliyor. Uçan otomobilin yerden bir metre yükseklikte gidebileceğini söyleyen SkyDrive, günlük kullanımın yanı sıra arama ve kurtarma misyonlarında de etkin olarak rol alabileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu