Ford, F-Serisi Araçlarına Dört Çeker Sistemi Getirecek

Otomobillerdeki ‘dört çeker (4WD) sistemi’, pek de yeni bir gelişme sayılmaz. Ağır iş araçlarında ve canavar kamyonlarda da kullanılmasıyla dikkat çeken sistem, kuvvetli kurallarda araçların hareket kabiliyetlerini arttırmalarını sağlıyor. Dört çeker sistemi, günlük araçlarda ise birinci kez 1980 yılında kullanılmaya başlandı ve şu anda Bugatti Chiron ve Lamborghini Huracon Evo üzere üst sınıf spor araçlarda bile kullanılan bir sistem haline gelmeyi başardı.  

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan bir patent ise Ford’un, dört çeker teknolojisini F-Serisi kamyonetlerinde de kullanma kararı aldığına işaret ediyor. The Drive tarafından gündeme getirilen patent, Ford’un ‘heavy-duty’ araçlarında dört çeker bir sistem kurmayı hedeflediğini öne sürüyor.

Ford’un planladığı özellikler, sadece dört çeker sistemiyle de bitmiyor:  

Dört çeker sistemine ek olarak, patentte yer alan öteki bir bilgi de Ford’un, ‘Ackerman Prensibi’ne’ uygun bir direksiyon sistemi üzerinde çalıştığına işaret ediyor. Ackerman Prensibi’ne uygun direksiyon sistemlerinin çalışma mantığı ise direksiyon çevrildiğinde tekerleklerin hepsinin aynı noktadan dönüş yapmasına dayanıyor. Bu da tekerleklerin farklı bölgelerinin vakitle aşınmasının önüne geçmiş oluyor. Bu direksiyon sistemi Ford kamyonetlerde kullanıldığı takdirde araçların performansının önemli oranda artacağı söylenebilir. Ford, kamyonetlerine eklediği dört çeker sistemiyle de kullanıcılarını tatmin edecek üzere görünüyor.

The Drive, ortaya çıkan Ford patenti ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için şirketle irtibata geçmeye karar verdi lakin Blue Oval, patent müracaatlarının bu alanda sıradan bir iş süreci olduğunu ve bundan yola çıkarak rastgele bir ürün beklentisi içerisine girmenin aldatıcı olabileceğini belirtti. Elbette Ford’un planlarının gelecekte tam olarak nasıl şekilleneceğini vakit gösterecek.

Ford’un planları ile ilgili sizin fikirleriniz neler? Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.

Başa dön tuşu