Türkiye’de En Çok Satışa Konan 2. El Otomobiller [Güncel]

Türkiye’de en çok satışa konan 2. el otomobiller belli oldu. Paylaşılan veriler, ikinci elde temiz ve uygun fiyatlı araba bulmanın pek de mümkün olmadığını gözler önüne seriyor.

Türkiye’nin en popüler otomobil alım-satım platformlarından arabam.com, Ocak 2023’e ilişkin ikinci el otomobil pazar verilerini yayınladı. Yayınlanan veriler, ikinci el otomobil pazarında gelinen son noktayı gözler önüne seriyor.

Paylaşılan verilere baktığımızda, İkinci elde fiyat skalasının 300 bin TL’nin üzerine çıkmaya başladığını görüyoruz. Zira geçtiğimiz ay ilana koyulan araçların yüzde 50’den fazlasının fiyatı 300 bin TL’nin üzerindeydi. Araçlara model bazında baktığımızda ise 2012 model otomobillerde yığılma olduğunu görüyoruz.

2022 yılı pazar istatistiklerinde öne çıkanlar:

İkinci el otomobil pazarı

En çok ilan verilen markalar Renault ile Fiat oldu

İkinci el otomobil en çok ilana çıkan markalar

arabam.com tarafından paylaşılan veriler, yeni yılda en çok satılmak istenen markaların Renault ve Fiat olduğunu gözler önüne serdi. Öyle ki ilana çıkan otomobillerin yüzde 20’si Renault, yüzde 19’u ise Fiat’tı. Bu iki markayı yüzde 14 ile Volkswagen, yüzde 13 ile Ford, yüzde 9 ile Opel, yüzde 7 ile Hyundai, yüzde 6 ile Peugeot, yüzde 5 ile Toyota, yüzde 4 ile de Citroen ve Honda takip etti. 

En çok ilan verilen model Renault Clio oldu

en çok ilan verilen otomobil modeli

Türkiye’de en çok tercih edilen otomobiller arasında yer alan Renault Clio, ikinci el pazarında da oldukça yaygın bir model. Zira Ocak 2023’te ilana konan otomobillerin yüzde 13’ünü Clio oluşturdu. Bu otomobili yüzde 13 ile Opel Astra, yüzde 12 ile Renault Megane, yüzde 11 ile Ford Focus, yüzde 10 ile Fiat Egea, yüzde 9 ile Fiat Doblo, yüzde 8 ile Volkswagen Passat ve Honda Civic, yüzde 7 ile de Fiat Fiorino takip etti.

300 bin TL altında araba bulmak pek de kolay değil!

ikinci el fiyat aralığı

arabam.com verileri, 300 bin TL altında araba bulmanın pek de kolay olmadığını gözler önüne seriyor. Zira araçların yüzde 53,5’lik bölümünün fiyatı 300 bin TL ve üzerindeki fiyatlardan ilana koyulmuş. 50 bin TL’ye kadar arabaların oranı yüzde 1,5’te kalırken 200 bin TL’ye kadar araba arıyorsanız, şansınız sadece yüzde 23,2

Satışa çıkan arabaların çoğu, en az 150 bin kilometre yapmış durumda

ikinci el araba pazarı

Paylaşılan rakamlar, ilana koyulan ikinci el otomobillerin ciddi bir bölümünün en az 150 bin kilometre yol yaptığını gözler önüne serdi. Bunların yüzde 11’ini ise 300 binin üzerindeki otomobiller oluşturdu. Yığılmanın olduğu aralık ise 200.001 km ile 300.000 km aralığı. 

Vatandaş en çok dizel ve manuel vites araba satmaya çalıştı

ikinci el araba vites seçeneği

Ocak 2023’te ilana koyulan ikinci el otomobillerin yüzde 70 gibi çok ciddi bir bölümü manuel vites arabalardan oluşuyordu. Buna paralel olarak, eskisi kadar tercih edilmeyen dizel otomobiller de ikinci el otomobil pazarının yüzde 54,25’ini oluşturdu. 

Satışa çıkan araçlar, daha çok 2012 modelde yoğunlaşıyor

ikinci el araba model yılı

arabam.com’dan alınan veriler, Ocak 2023’te ilana koyulan ikinci el otomobillerin, en çok da 2012 model olduğunu gözler önüne serdi. Bunu 2021 model ve 2017 model ikinci el otomobiller takip etti.

Başa dön tuşu