Volkswagen, Bir Kez Daha Emisyon Skandalıyla Suçlanıyor

Alman araba devi Volkswagen, İngiltere'de arabaların yarattığı hava kirliliğine karşı konulan kanunlara takılmamak için araçlarına yasadışı cihaz takmakla suçlanıyor. Yaklaşık 100.000 VW şoförü, şirketin duman emisyonlarını otomatik olarak düşürmek için dizel arabalarına hileli bir aygıt taktığını tez ederek Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

Sürücüleri temsil eden hukuk müşaviri Tom De La Mare, “Yasağın gayesi açık: Üreticiler tarafından emisyon hudutlarına karşı hile yapılmasını önlemek” dedi. Emisyon hudutlarının, üreticilerin Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) testlerinde hile yapılmasını önlemek için konulduğunun altını çizen danışman, “Azot dioksit, oksijenin varlığıyla yüksek sıcaklıkta, yakıtın yanması sonucu oluşan bir gazdır. Havadaki azot dioksite maruz kalmak, insan sıhhati için değerli riskler taşıyor” kelamlarıyla, salınımların insan sağlığını tehdit ettiğinin altını çizdi.

İngiltere Etraf, Besin ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan yapılan son analizler azot dioksitin, Birleşik Krallık'ta her yıl 23.500 ölüme muadil olarak mevt oranı üzerinde tesir gösterdiğini öngörüyor. De La Mare, İstatistiklerin Avrupa seviyesinde de uygulanabileceği ve günde 1000 vefata eşit olduğu tez ediyor.

Bu, Volkswagen'in birinci vukuatı değil. ABD Etraf Müdafaa Ajansı, Eylül 2015'te araba üreticisinin Pak Hava Yasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle cürüm duyurusunda bulunmuştu. VW, araba sahiplerinden, etraf maddesinden, eyaletlerden ve bayilerden gelen suçlamaları çözmek için suçlamaları kabul ederek 25 milyar dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti.

Ancak şirket, İngiltere'de kanununu ihlal etmediğini belirterek, “Volkswagen Group, Birleşik Krallık'taki araçlarının hiçbirinde hileli aygıt olmadığını savunuyor” açıklamasını yaptı.

VW, suçlamanın hileli cihazın yasal tarifinin belli durumlarda karşılanıp karşılanmadığı noktasında olduğunu söyledi. Mahkeme süreci devam ediyor ve Volkswagen'in tekrar birebir yanılgıyı yapıp yapmadığını öğrenmeyi merakla bekliyoruz.

Başa dön tuşu