Ünlü Fizikçi: Tesla, Cybertruck Videosunda ‘Hile’ Yaptı

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Cybertruck’ın Ford F-150’yi yokuş üst çektiği videoyu paylaştı. Musk’ın paylaştığı görüntüde birbirine halatla bağlı Cybertruck ve F-150’nin uğraşı görünüyor. İki araç birebir anda çalışıp birbirini çekmeye çalışıyor. Görüntüde Cybertruck, F-150’yi kolaylık çekmeyi başarıyordu. 

Astrofizikçi Neil deGrasse, Tesla’nın paylaştığı görüntünün manipülatif olduğunu savunuyor. Tyson, görüntüde F-150’nin yalnızca RWD (sadece geriden çekiş) çekişi ile çalıştığını, bu yüzden art aks üzerinde yükünün büyük ölçüde azaldığını, bu biçimde Cybertruck’ın karşısında hafif bir çekiş sunduğunu söyledi.

Neil deGrasse, elektrikli araçların her iki aksla da güçlü olduğunu belirtti. Tyson, Cybertruck’ın F-150’yi alt ettiği mücadelede değerli olanın tekerlerin taşıdığı yükle ilgili olduğunu, Cybertruck’ın F-150’yi çekebilmesine motor gücünün değil çekiş kaynağından kaynaklandığını attığı tweet ile söyledi. 

Elon Musk da karşılık olarak elektrik motorlarının yüksek tork ürettiğini savundu. Musk, “Her iki kamyonu da azamî güçle çalıştırsak da elektrik motoru kazanıyor” dedi. 

Elon Musk’a tekrar yanıt veren Tyson ise “Yüksek tork, çekiş sağlamak için kâfi yük yoksa sadece lastikleri döndürür” dedi. Tyson, F-150’nin tam güç vereceği arka tekerlerinin yüksek çekişi sağlaması ile denemenin tekrarlanması gerektiğini söyledi. Şayet bu formda F-150 yeniden Cybertruck tarafından çekilirse, yüksek torkun kazanımlarını kabul edeceğini söyledi.

Elon Musk, Neil deGrasse Tyson’ın teklifini kabul etti ve gelecek hafta Tyson’ın dediği biçimde bir deneme yapacaklarını söyledi. Elon Musk’ın yayınladığı Cybertruck – F-150 çabasının görüntüsüne karşı çıkan tek isim Neil deGrasse Tyson olmadı. Ford’un mobilite laboratuvarı Ford X’in yöneticisi olan Sunny Madra da Musk’ı yeni bir gayrete davet etti. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu