Otonom Kiralık Araçlar Çok Yakında Geliyor

Otonom araçlar günümüzde yalnızca akıllı telefonumuza, yol yardım servisine yahut otopark kumandaları üzere kolay şeylere bağlılar. Bağlı olmaları sebebiyle de araçlarımız fakat bağlı oldukları aygıtın kapasitesinde süreçleri gerçekleştirebiliyor. Uzmanlara göreyse bu çok yakın bir gelecekte büsbütün değişecek.

Kiralık araçların yalnızca müşterilerin akıllı telefonlarına değil birebir vakitte kiralayıcı şirketin sistemine de bağlı olacağı söyleniyor. Sisteme bağlı otonom araçların yakıt düzeyini, lastiklerin hava basıncını ve yol durumunu görevliye bildirmesiyle bir arada araç filosunda maliyetlerin azaltılması ve müşteriden gelen talebin düzgün bir halde yönetilmesi mümkün oluyor.

Otonom kiralık araçların kullanım alanına örnek olarak havalimanları veriliyor. Kiralık araçla havalimanına gelen müşteri, aracı bıraktıktan sonra araç kendi kendini sürecek yakıtını alacak ve yıkama süreçlerini de gerçekleştirip bir sonraki müşteriyi almak için tekrar alım noktasına intikal edecek. Otonom özellikli kiralık araçların tanıtılmasının araçalara yavaş yavaş eklenecek yeni özelliklerle yahut değerli ve tam otonom bir biçimde özel müşterilere sunulacağı tezleri bulunuyor.

Başa dön tuşu