Volkswagen Beetle, Elektrikli Otomobil Oldu

Alman araba devi Volkswagen'in efsaneleşmiş modellerinden olan “Beetle”ın klasik modeli, şu sıralarda büyük ve tarihi bir gelişim yaşıyor. Volkswagen, iş ortaklarından bir tanesi olan eClassics'le el ele vererek, klasik Beetle için yeni bir konsept tasarım oluşturuldu. Oluşturulan bu konsept, dizaynıyla herkesin hafızasına kazanan 'Vosvos'u günümüz teknolojisiyle birleştiriyor.

Volkswagen'in yeni konsepti, Beetle'a bir elektrik motoru ekliyor. Ayrıyeten bu konsept tasarım, klasik Beetle sahiplerine de profesyonel bir dönüşüm imkanı veriyor. 

Karşınızda büsbütün elektrikli Vosvos

Volkswagen Beetle'ın sahip olduğu bu yeni elektrik motoru, tek vitesli bir şanzımana sahip. Lakin bu motor, saatte 150 kilometre sürate ulaşabiliyor ve bu sürat, Beetle için ziyadesiyle kâfi.

Bettle'ın elektrik motoru için üretilen aküler, Brunswick imzası taşıyor. Bu lityum iyon aküler, her biri 2.6 kWh kapasiteye sahip 14 modülden oluşuyor. Sistem toplamdaysa 36.8 kWh'ye kadar güç üretebiliyor. 

Volkswagen Beetle üzerinde yapılan elektrifikasyon süreçlerinin yoğunluğu, araca hem sürat hem de fazladan tartı ekliyor. Bu durumu göz arkası etmeyen Volkswagen, aracın şasisinde ve fren sisteminde de güçlendirmeler yapmış durumda. Yapılan çalışmalar, elektrik motorlu Volkswagen Beetle'ı daha inançlı bir hale getiriyor.

Volkswagen Beetle'ın elektrifikasyon süreçlerinden sonraki yükü 1.280 kilogram oldu. Lakin buna karşın Beetle, 4 saniyeden daha kısa bir mühlet içerisinde saate 50 kilometre sürate ulaşabiliyor. 8 saniyelik bir süredeyse erişilen sürat saatte 80 kilometreye çıkıyor. 

Elektrik motoruna sahip olan Beetle'ın tahminen de en dikkat cazibeli yanıysa otomatik şarj sistemi. Şayet aracın bataryaları seyahat esnasında tükenirse bu sistem devreye giriyor ve Bettle, kendi kendisini şarj ediyor. Beetle'ın kendi kendine yapacağı 1 saatlik şarjsa araca, 150 kilometre menzil kazandırıyor. 

Volkswagen, Beetle'da kullanılan bu sistemin başka klasik arabalarda de kullanılabileceğini düşünüyor. Fakat bunun için hala biraz daha vakti olduğunu açıklayan araba devi, ilerleyen dönemlerde Porsche 356'nın elektrifikasyon süreçlerini yapmak için planlamalarını sürdürüyor.

Başa dön tuşu