Volkswagen Binek Araç Basın Bülteni – ID.7 CES’te tanıtılıyor

Volkswagen’in gelecekteki amiral gemisi ID.7’nin birinci gösterimi CES’te

 

Volkswagen, MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine dayalı olarak üretilecek birinci tam elektrikli sedanı ID.7’yi özel dijital kamuflajlı görünümüyle Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023’te (Consumer Electronic Show) sergiliyor. Volkswagen, 6 yıllık bir ortanın akabinde dünyanın en büyük elektronik fuarı CES’e çok özel bir eserle geri dönüyor.

Volkswagen’in ID.4’ten sonra MEB temelli ikinci küresel modeli olacak ID.7, Las Vegas’ta 5-8 Ocak tarihleri ortasında düzenlenen CES Fuarı’nda sergileniyor. Marka, Haziran ayında Çin’de tanıttığı aerodinamik dizayna sahip ve 700 kilometreye kadar (WLTP) menzil sunan ID.AERO konsept modeli ile ID.7’nin birinci sinyallerini vermişti. Model, fuarda ışık efektleri ve çok katmanlı boyayla sağlanan akıllı kamuflajlı versiyonuyla tanıtılacak. İnteraktif bir özelliğe sahip akıllı kamuflaj, ID. Ailesinin dijitalleşme sürecinin bir sonraki adımını da simgeliyor. 

ID.7 ile Volkswagen’in elektrikli model yelpazesini üst segmentlere gerçek genişlettiklerini tabir eden Volkswagen Binek Araç CEO’su Thomas Schäfer “ID.7, 2026 yılına kadar pazara sunmayı planladığımız on yeni elektrikli modelden birisi olacak. Sedan model, üst seviye teknoloji ve kalite özellikleri taşıyacak. Emelimiz, müşterilerimize her segmentte uygun modeller sunmak.” dedi.

ID.7 yenilikçi bir klima ve konfor tecrübesi sunuyor 

Volkswagen, CES’te sergilediği MEB temelli son modeliyle müşteri geri bildirimlerine karşılık veriyor ve kullanıcı tecrübesini geliştiriyor. ID.7’de standart olarak sunulan yeni ekran konseptinde, Head-up display, 15 inç ekran, bilgi ve cümbüş sistemine entegre yeni klima kumandaları ve aydınlatmalı “touch slider” gibi bir dizi yenilik bulunuyor.

Akıllı hava çıkışlarına sahip yeni klima konsepti, çok sayıda işlev sunuyor. Örneğin ID.7, şoförün yaklaştığını anahtarından algılayabiliyor ve daha şoför araca binmeden sıcak yaz günlerinde iç yeri soğutmaya, soğuk kış günlerinde ise ısıtmaya başlıyor. Yeni tasarlanan “Akıllı Hava Çıkışları” içerdeki hava akımını denetim ediyor ve havayı mümkün olan en kısa müddette geniş alanlara dağıtmak için dinamik olarak hareket ediyor. Bu işlevler yeni büyük ekranda görüntülenebiliyor ve her kullanıcı için farklı ayrı etkinleştirilip ve kaydedilebiliyor. Özel istekler, sesli komutlar kullanılarak etkinleştirilebiliyor. Örneğin, şoför “Merhaba Volkswagen, ellerim üşüyor!” dediğinde, ID.7 direksiyon simidi ısıtma işlevini başlatarak cevap veriyor. Tıpkı vakitte sıcak hava akımı, ellere gerçek yönlendiriliyor. 

Sıra dışı interaktif kamuflaj konsepti

Las Vegas’taki CES’te Volkswagen, ID.7’nin zekâsını hayli özel bir biçimde gösterecek. Kamuflajlı sedan ID.7, interaktif olarak aydınlatılan eşsiz boya kaplama ile yapılan dijital bir dizayna sahip. Araca uygulanan 40 kat boyanın kimileri iletken, kimileri yalıtkan özelliklere sahip. Aracın toplam 22 alanı başka farklı denetim ediliyor ve üst boya katmanının altından elektrolüminesans ile aydınlatılıyor. Aracın her iki yanında yer alan QR kodları, fizikî ve dijital dünyalar ortasında bir arayüz sağlıyor. QR kodu teması tüm bu kamuflajı daha da ileri bir düzeye taşıyor ve aracın final görünümünü de gizliyor. 

MEB sayesinde aerodinamik tasarım ve geniş iç mekân 

ID.7, büsbütün elektrikli ID. model ailesinin tasarım lisanını takip ediyor. Sedanın kendine has özellikleri ortasında, hem güç tüketimini azaltmaya hem de menzili artırmaya yardımcı olan aerodinamik ön kısım ve tavan tasarımı yer alıyor. Ön tarafta bulunan hava girişleri, havayı aracın yanlarından geriye gerçek yönlendiriyor. Böylelikle aracın yan taraflarında hava akışını azaltan bir hava perdesi oluşturuyor. Geriye hakikat eğimli tavan tasarımı sayesinde epeyce uygun bir sürtünme katsayısına sahip ID.7, yaklaşık 700 kilometreye (WLTP) kadar menzile ulaşabiliyor.

ID. ailesindeki başka tüm modeller üzere ID.7 de Volkswagen Kümesi’nin MEB modelini temel alıyor. Model, uzun aks arası (2,97 metre) sayesinde iç yerde avantaj sağlıyor ve bilhassa ferah bir his veren lüks bir sedan karakterine sahip oluyor. 

ID.3, ID.4, ID.5 ve yalnızca Çin pazarında sunulan ID.6 modelleri ile yeni ID. Buzz’un akabinde ID.7, ID. ailesinin altıncı ve ID.4’ten sonra MEB temelli ikinci küresel modeli unvanını taşıyor. Elektrikli sedanın üç büyük pazar olan Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulması planlanıyor. Avrupa pazarına sunulacak ID.7, Volkswagen Emden fabrikasında üretilecek. 2023 yılı ikinci çeyreğinde dünya prömiyeri gerçekleşecek seri üretim versiyonunun, 2024 yılında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu