Volkswagen’in Euro Salınım Testlerini Açıkladığı Video

Otomobillerin egzoz salınımlarının incelendiği testler, araba sahipleri açısından hayli kolay gözükür. Çünkü araba sahipleri sırf son sonuçlarla ilgilenirler. Genel kanı, yeni arabaların test merkezinde denendiği, çıkan gazın denetim edildiği istikametindedir. Her şey yolunda giderse aracınız, modeli yenilenene kadar birkaç yıl boyunca işinizi görecektir.

Gerçekte ise işler, araba üreticileri açısından çok daha karmaşık oluyor. Üstelik Avrupa Birliği’nin bu bahiste epeyce sıkı kuralları ve kanunları var. Bu kanunları ve süreçleri açıklayan görüntü, Volkswagen tarafından yayınlandı. Görüntüde sırf WLTP testi ve nasıl yapıldığı değil, RDE (Gerçek Sürüş Salınımı) testleri de açıklanıyor. Görüntüdeki en farklı kısım ise evaporatif salınım testi (Evap) prosedürünün açıklandığı kısım olabilir.

Evap testinde araç, bir kutunun içinde 35 dereceye kadar ısıtılıyor ve kutunun içi, aracın yakıt tankından sızan hidrokarbonlar açısından inceleniyor. Şu anda bu testler 24 saat sürüyor lakin gelecek yıl 48 saate çıkartılacak. Test burada sona ermiyor. Araçlar beş yıl, 100 bin kilometreye ulaşana kadar hükümet yetkilileri tarafından denetim edilebiliyor. Böylelikle salınım denetim sistemleri açısından dengeli davrandıklarından emin olunuyor.

Volkswagen, daha evvel egzoz salınımı testleri konusunda hile yaptığı için Dieselgate ismiyle anılan bir skandala karışmıştı. Bu nedenle çok önemli yaptırımlara maruz kalan firma, görüntüyü yaptığı mutabakatlar çerçevesinde yayınlamış olabilir. Olağan görüntüyü Volkswagen’in yapmış olması, biraz kurda kuzu emanet etmeye benziyor.

Videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu