Volkswagen ID.3, Kasım’da Üretime Başlıyor

Alman otomotiv üretici Volkswagen, elektrikli arabaların geleceğine çok inanıyor. Şirket, daha evvel casus kameralara yakalanan %100 elektrikli hatchback modeli olan ID.3’ün seri üretimine bu yılın Kasım ayında başlayacağını açıkladı.

ID.3, Alman otomotiv devinin yeni geliştirdiği MEB platformundan çıkan birinci araba olma özelliği taşıyor. Tanıtıldığı 2016 yılından itibaren merakla beklenen elektrikli araba, 2019 Frankfurt Araba Fuarı’nda sonunda karşımıza çıkacak.

Amaç, önümüzdeki üç yılda 33 yeni model üretmek

Volkswagen Kümesi, önümüzdeki üç yılda MEB platformuyla 33 yeni elektrikli model üretmeyi amaçlıyor. Volkswagen'in e-ulaşım departmanında yönetici olan Thomas Ulbrich, yaptığı açıklamada “ID.3, Kasım ayında seri üretime geçecek ve tıpkı orjinal Beetle ve Mk1 Golf gibi Volkswagen için yesyeni bir periyot başlatacak. Gelişim programında hiçbir aksaklık yaşamadık. 400 adetlik ön üretim ID.3 prototipleri bir müddettir Avrupa genelinde testlere natürel tutuluyor. ID.3 ile Zwickau tesisimiz e-ulaşım için öncülük vazifesini icra etmeye başlayacak” dedi.

ID.3, daha üretime başlamadan 30 binden fazla ön sipariş almış durumda:

Avrupa'nın en büyük ve en verimli elektrikli araba fabrikası olarak gösterilen Zwickau'da üretilecek olan ID.3 için dönüşüm, 2018 yılında gerçekleşmeye başlamıştı. Zwickau, 2020 yılına kadar büsbütün elektrikli araçlara odaklanmak istiyor. Bu yüzden tesiste şu anda 1.600’den fazla imalat motoru yer alıyor ve yeni bant teknolojileri kullanılıyor. Bu yeni bant teknolojileri, birinci basamakta günde 1.500 araca kadar seri üretim yapabilecek. ID.3, daha üretime başlamadan 30 binden fazla ön sipariş almış durumda.

Başa dön tuşu