Volkswagen’in 9. Nesil Golf’leri de Fosil Yakıtlı Olacak

Almanya merkezli araba devi Volkswagen'in klasikleşmiş serilerinden olan Golf, 8. kuşağıyla geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Volkswagen tarafından yapılan tanıtımların en dikkat cazibeli yanı ise Golf 8'lerin 5 farklı hibrit versiyonu ile karşımıza çıkmış olmasıydı. Bu seri şimdi galerilerdeki yerini almadı fakat daha şimdiden, Volkswagen'in 9. seri Golf'leri konuşulmaya başlandı.

Otomobil bölümü, fosil yakıtlı motorların sonunun yaklaşmakta olduğunun farkında. Bunun nedeni ise elektrik motorlu arabaların son devirlerde ziyadesiyle dikkat çekiyor olması. O denli ki tüketiciler, elektrik motorlu araçlarla hem son kuşak teknolojileri kullanılabiliyorlar hem de yakıt masrafını çok büyük bir oranda ortadan kaldırmış oluyorlar. Artık sizlerle, mevzuyla ilgili çok değerli açıklamaların yapıldığı bir röportajdan bahsedeceğiz.

Röportaj, dünyanın en tanınan araba mecmualarından bir tanesi olan “Top Gear” ile Golf'ün güç aktarma ünitesinde çalışan bir yetkili arasında geçiyor. Hem Volkswagen yetkilisi hem Top Gear hem de son devirlerde araba kesimini yakından takip eden herkes, Volkswagen'in ilerleyen devirlerde elektrikli araba planlarının devam edeceğini biliyor. Münasebetiyle Volkswagen'in, ilerleyen periyotlarda yeni elektrik motorlu araçlarının olacağı su götürmez bir gerçek.

Lars Hentschel tarafından yapılan açıklamalarda elektrik motorlu araçların yadsınamaz bir gerçek olduğu tekraren vurgulanıyor. Peki elektrikli arabalar, ön görülen yakın bir gelecekte fosil yakıtlı motorların yerine geçebilir mi? Hentschel tarafından yapılan açıklamalara nazaran elektrik motorunun 2030 yılına kadar Volkswagen'i büsbütün ele geçirmesi mümkün değil.

Hentschel, bunun yalnızca kendisine ilişkin bir fikir olmadığını Volkswagen CEO'su Herbert Diess'in de bu türlü düşündüğünü söylüyor. Hentschel'e nazaran Volkswagen, 2027 yahut 2028 yılına kadar yeni bir Golf serisiyle karşımıza çıkacak ve “Golf 9” da fosil yakıtlı bir motora sahip olacak. Bu açıklamadan çıkarabileceğimiz sonuç, önümüzdeki en az 10 yıl daha Golf efsanesinin fosil yakıtlı versiyonları olacak.

Aslına bakacak olursak Volkswagen Golf'ün büsbütün elektrik motorlu olmasına da muhtaçlık yok. Bunun nedeni ise şirketin zati elektrik motorlu “ID.3” ismindeki modelinin şimdi çok yeni olması. Hasebiyle tüketiciler, fosil yakıtlı Golf yerine şirketin yeni jenerasyon araçlarından olan ID.3'ü tercih edebilirler. Ama ilerleyen yıllarda Volkswagen'in bu bahisteki halinin nasıl olacağı şu an için büyük bir bilinmez.

Başa dön tuşu