Türkiye’deki Sürücülerin Nereden Gelen Elektrikli Araçları Tercih Ettiği Belli Oldu

Şarja Gel tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, ülkemizdeki kullanıcıların elektrikli otomobil tercihlerini gözler önüne serdi. Sonuçlarda, Avrupalı markaların çok daha fazla tercih edildiği görüldü.

Elektrikli otomobiller, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşıyordu. Şimdi ise ülkemizdeki tüketicilerin bu tarz araçlarla ilgili düşünceleriyle ilgili veriler geldi. Şarja Gel tarafından gerçekleştirilen araştırma, birçok konuda ülkemizdeki kullanıcıları ele aldı.

InsideEVs Türkiye’nin aktardığına göre 500 kişinin katılım gösterdiği araştırma, kullanıcıların hangi bölgelerden gelen araçları tercih ettiğinden şarj konusuna kadar birçok soru için yanıt aldı.

Türkiye’deki kullanıcılar, Avrupa’dan gelen elektrikli otomobilleri tercih ediyor

Ankete göre Türkiye’deki kullanıcılar, en çok Avrupa’dan gelen elektrikli araçları tercih ediyormuş. Veriler, %45,1’inin Avrupalı markaların otomobillerine yöneldiğini gösterdi. %26,1’i Türkiye’den, %14,8’i ise Çin’den gelen araçları tercih ettiğini ifade etti.

Çin’in tüm dünyada uygun fiyatlı araçlar sunmasıyla yükselişte olduğunu biliyorduk. Ancak araştırma, ülkemizdeki vatandaşların Avrupa’lı markalara hâlâ daha çok güvendiğini gözler önüne seriyor.

Bunun dışında katılımcıların %49,8’i, yani neredeyse yarısı elektrikli araçların güvenli olduğunu söylemiş. Bu da birçok kişinin hâlâ güvenli olmadıklarını düşündüğü anlamına geliyor. Yolda kalma endişesi taşıyıp taşımadıkları konusundaki soruya ise ise %45’lik kısım “Evet” yanıtını verdi.

Geçmişte Yapılan Araba Reklamlarındaki Bu Fiyatları Görünce Göz Yaşınız Pıt Edecek (Bugünkü Bir iPhone Fiyatına O Yıllarda Üç i20 Alınıyormuş!)

Son olarak elektrikli araçlardan beklentileri de soruldu. Menzil konusunda ortalama olarak 800 km menzil aradıklarını belirttiler. %40’ı, şarj dolum süresinin 15 dakikayı, diğer %40’ı ise 30 dakikayı geçmemesi gerektiğini belirtti. Kalanlar ise 45 ve 60 dakika yanıtlarını verdi.

Kaynak :
https://insideevs.com.tr/news/724282/arastirma-sarjagel-turkiye-ev-pazari/

Başa dön tuşu