Volvo da Ücretli Abonelik Sistemi Çıkaracak

Dünya çapından birçok araba devi, son aylarda günümüzde hayli tanınan olan abonelik sistemlerine geçiş yapacaklarını duyurmuştu. Örneğin Mercedes-Benz, geçtiğimiz ay yıllık 1200 dolar karşılığında arabaların daha süratli gitmesini sağlayacağını duyururken Honda, BMW üzere markalardan da emsal hizmetler çıkarmıştı.

Şimdi ise İsveç merkezli üretici Volvo’nun da benzeri bir atak yapacağı ortaya çıktı. Automotive News’un aktardığına nazaran şirket, müşteri tecrübesini uygunlaştırmak için Togg’da da gördüğümüz Qualcomm Dijital Kokpit donanımını ve yazılımını kullanmayı planlıyor. Abonelik modelinin elektrikli araçlarda olacağı belirtiliyor.

Abonelik sistemi birinci olarak EX90’da kullanılacak

Volvo, yeni fiyatlı aboneliğin birinci olarak geçtiğimiz aylarda tanıttığı SUV modeli EX90’da başlayacağını söylüyor. Araba üreticisi, müşteri tecrübesini güzelleştirmenin yanı sıra yeni sistemin ek gelir sağlayacağını düşünüyor. Ayrıyeten; dijital hizmetler, navigasyon, ses içerikleri gibi şeylerin abonelik servislerine dahil olacağı söyleniyor. Fiyat ve ne vakit başlayacağı üzere hususlarda ise şimdi bir bilgi yok.

Volvo yöneticilerinden Martin Kristensson da yaptığı açıklamalarda artık arabalar daha uzun ömürlü olmasından ötürü şirketin yazılım odaklı ek gelirler elde etmek için bu usul bir atak yaptığını söz etti. Ayrıyeten EX90’ın vakit içinde yeni özelliklerin eklenebildiği ilk Volvo aracı olduğunu da kelamlarına ekledi.

Abonelik sistemleri, ek gelir yaratmak dışında marka sadakati oluşturmak, tek tip spesifikasyonlar nedeniyle üretimin kolaylaşması üzere sebeplerden ötürü tercih ediliyor. Gidişat da artık tüm araba şirketlerinin benzeri sistemlere yönelebileceğini gösteriyor.

Başa dön tuşu