Volvo Trucks, yeni Volvo FM’i tanıttı

Temsa İş Makinalarının distribütörlüğünü yürüttüğü Volvo Trucks, daha yüksek düzeyde konfor, güvenlik ve yakıt verimliliği sağlayan yeni Volvo FM’in tanıtımını gerçekleştirdi.

Volvo Trucks Lideri Roger Alm, “Geliştirilmiş görüş alanına sahip yeni Volvo FM, tüm segmentlerde en yeterli çalışma alanını sunmak üzere tasarlandı. Nakliyat bölümünün en kıymetli bedelleri ortasında yer alan şoförler, yeni Volvo FM ile operasyonlarını muvaffakiyetle yürütebilecek. Bu derece konforlu ve çok taraflı bir aracı dalın beğenisine sunmaktan çok memnunuz.” dedi.

Sürücüler için inşa edilmiş taşınabilir ofis

Yeni Volvo FM’in kabini, bir metreküpe kadar ekstra alan ve daha fazla ışık sağlayan yükseltilmiş A sütunlarına sahip. Daha fazla saklama alanı sunan Yeni Volvo FM’in iç yeri, yeni renkleri ve dinamik ekranlı yeni gösterge paneli ile fark yaratıyor. Yeni gösterge paneli, şoförün sürüş durumuna bağlı olarak değerli bilgileri kolaylıkla görebileceği ve dört farklı ekran görünümü ortasında seçim yapabileceği kullanıcı dostu bir orta yüze ve 12 inçlik yüksek ekran çözünürlüğüne sahip. Gelecekteki güncellemelere ve temaslı hizmetlere hazır olan gösterge tablosu, şoförün etkileşimlerini kolaylaştırmak ve kritik bilgilere erişirken dikkat dağıtıcı ögeleri en aza indirmek üzere tasarlandı.

Yeni Volvo FM’de isteğe bağlı olarak 9 inçlik bir yan multimedya ekranıyla bilgi-eğlence, navigasyon dayanağı, sürüş bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sunuluyor. Erişimi kolay olan yan ekran, direksiyon üzerindeki düğmeler, sesli komut yahut direkt dokunmatik ekran denetim paneli ile şoförün birçok istikametten etkileşim kurmasına imkan tanıyor. Bununla birlikte, hem gösterge tablosunda, hem de yan ekranda çok sayıda lisan seçeneği bulunuyor. Şoför odaklı yaklaşımı merkezine alan Volvo Trucks ek olarak, direksiyon simidinin yeni yatırılabilir kolon seçeneğiyle kullanıcılarına daha ergonomik bir sürüş konumu sağlıyor.

Volvo Trucks Tasarım Sorumlusu Carina Byström, yeni Volvo FM’in şoförler için sağladığı fırsatlar için şunları söyledi: “Sürücüler için inançlı, konforlu ve ferah olanı sunma yolunda gayesine ulaşan yeni Volvo FM, eser gamımızda yer alan çok taraflı bir araç. Yeni Volvo FM’de yer alan alçaltılmış kapı sınırı, yeni dikiz aynaları ve yolcu köşe kamerası ile hayli geniş açılı bir görüş elde ettik.”

Yüksek konfor için uygunlaştırılmış hayat alanı

Yeni yataklı kabin, yükseltilmiş yatak ve güzelleştirilmiş saklama alanlarına sahip . Ergonomik olarak tasarlanan yeni ve daha ince I-Shift vites kolu, koltuk konumundan yatak konumuna geçmede kolaylık sağlıyor. Soğuk, sıcak ve gürültüyü engellemeye yardımcı olan güçlendirilmiş yalıtımı sayesinde kabin konforu daha da üst taşınıyor.

Cesur görünümüyle yenilenen dış tasarım

Yeni Volvo FM’in dış tasarımı, kamyonların temel aldığı akıllı teknolojileri yansıtan dizayna sahip yeni “V” biçiminde farlarla ön plana çıkıyor. Markanın kimliğini yansıtan Volvo logosu ve yeni ön ızgara paneli, daha bahadır ve kendinden emin bir görünüm sunuyor.

Yeni ve otomatik güvenlik özellikleri

Sürücüler için uygunlaştırılmış görüşün yanı sıra, yeni Volvo FM’in güvenliği artırılan öteki özellikleri ortasında, yokuş aşağı inerken istenmeyen hızlanmayı önlemek için azamî suratı ayarlayan yokuş iniş sürat sabitleyicisi ve 0 km/saat dahil tüm süratlerde çalışan Adaptif Sürat Sabitleyici (ACC) bulunuyor.

Acil Durum Fren Dayanaklı Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Stabilite Denetimi üzere güvenlik özellikleri için bir ön şart olan Elektronik Denetimli Fren Sistemi (EBS) yeni Volvo FM’de standart olarak bulunuyor. Şerit Müdafaa Yardımı ve Stabilite Yardımı güvenlik sistemleriyle birlikte Volvo Dinamik Direksiyon seçeneği de opsiyonel olarak sunuluyor.

Yeni Volvo FM’de ayrıyeten yol işaretlerini tanıma sistemi sayesinde şerit değiştirme kısıtlamaları, yol tipi ve sürat hudutlarının tespiti ile sürüş güvenliği daha da geliştirildi. Kamyonun yan kısmı için görüş, yan ekranda tamamlayıcı bir görüş sunan yolcu tarafı köşe kamerasının eklenmesiyle daha da uygunlaştırıldı.

Yüksek verimlilik ve geliştirilmiş yakıt tasarrufu

Mevcut yürüyen aksam ve şasi konfigürasyonlarının çeşitliliği, yeni Volvo FM’in çok çeşitli uygulamalarda daha yüksek yakıt tasarrufu sağlayacak biçimde özelleştirilebiliyor. Avara ve itici aksların dönüş açılarında yapılan iyileştirmeler kamyona, ağır kent trafiğinde tam manasıyla kullanılabilen fevkalâde hareket kabiliyeti de sağlıyor.

Yeni Volvo FM hakkında bilgiler

Kabinler: Yataksız kabin, Yataksız alçak kabin, Yataklı kabin, Yataklı alçak kabin, Globetrotter kabin, Grup kabini. Ferdî tasarım için dış ve iç döşeme paketleri.

Motorlar: Dizel motorlar farklı emisyon standartlarıyla sunuluyor. Volvo FM’in seçili pazarlarda Euro 6, D Kademesi uyumlu, gazlı LNG motor seçeneği de mevcut.

Vites değiştirme sistemi: Farklı uygulama alanları için I-Shift yazılım paketi.

Lambalar: Halojen yahut LED farlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu