Volvo Trucks, yüksek verimlilik, konfor ve gücün sembolü yeni Volvo FH16’yı tanıttı

Temsa İş Makinaları’nın distribütörlüğünü yürüttüğü Volvo Trucks, daha fazla verimlilik sağlayan ve yeni güvenlik donanımlarıyla öne çıkan yeni Volvo FH16’nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Volvo Trucks Lideri Roger Alm yeni Volvo FH16 ile ilgili şunları lisana getirdi: “Yeni Volvo FH16, en kuvvetli uygulamaların üstesinden gelebilen, birebir vakitte şoförlere her şeyin en güzelini toplu sunabilen üst segment bir eser. Yeni Volvo FH16 ile, güç ve yakıt verimliliği ile konfor ve dizaynın hiçbirinden ödün vermeyen bir eser yarattık. Yeni Volvo FH16, bir Volvo kamyonundan beklediğiniz her şeyi size sunuyor; böylelikle ağır ve şiddetli uzun yol operasyonları için marka olarak pozisyonumuzu sağlamlaştıracak bir eser geliştirdik.”

Yeni Volvo FH16’nın cesaretli dış tasarımı akıllı teknolojileri yansıtıyor
Yeni Volvo FH16’nın dış tasarımı, kamyonların temel aldığı akıllı teknolojileri yansıtan dizayna sahip yeni “V” biçiminde farlarla ön plana çıkıyor. Volvo’nun amiral gemisi olan Volvo FH16 modelinin güçlü karakteri şelale temalı ızgara ile güçlendirilirken, far panelleri araca gelişmiş aerodinamik ve kendinden emin bir duruş kazandırmak için hafif dışa bakacak formda tekrar tasarlandı.

Volvo Trucks Tasarım Şefi İsmail Ovacık yeni Volvo FH16’nın tasarımı ile ilgili olarak, “Yeni Volvo FH16’da evvelki kuşaklarımızın en ikonik tasarım öğelerini tekrar gözden geçirdik ve bunları daha da geliştirdik. Örneğin; yeni yüksek teknoloji eseri farlarla imzamız niteliğindeki güçlü ışığı bir üst düzeye taşırken, kamyonun ön panelinin tamamı, daha güçlü bir izlenim yaratmak için yine tasarlandı. Ek olarak; yeni Volvo FH16’nın geliştirilmiş ve kendinden emin dış tasarımı, bu kamyonun her zamankinden daha akıllı olduğunu destekliyor” dedi.

Güncellenmiş, insan merkezli bir şoför ortamı
Yeni Volvo FH16’nın iç yeri, bilhassa şoförler düşünülerek tasarlanmış ve hem kullanım kolaylığı hem de kaliteyi sunan yeni gereç ve renklerle güncellendi. İç yer, daha fazla saklama alanı, yeni döşeme renkleri ve çağdaş bir gösterge tablosuna sahip yeni ön konsol ile ön plana çıkıyor. Tıpkı vakitte, şoförün sürüş durumuna bağlı olarak ilgili bilgileri çabucak görebilmesini ve dört farklı ekran görünümü ortasında seçim yapmasını sağlayan kullanıcı dostu bir orta yüze ve 12 inç yüksek çözünürlüklü dinamik bir gösterge ekranına sahip.

Yeni Volvo FH16 isteğe bağlı 9 inçlik bir yan multimedya ekranıyla bilgi-eğlence, navigasyon takviyesi, sürüş bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sunuyor. Erişimi kolay olan yan ekran, direksiyon üzerindeki düğmeler, sesli komut yahut direkt dokunmatik ekran denetim paneli ile şoförün birçok yoldan etkileşime girmesine imkan tanıyor. Bununla birlikte hem gösterge tablosunda, hem de yan ekranda çok sayıda lisan seçeneği bulunuyor. Ek olarak yeni Volvo FH16’da, I-Shift vites kolu birinci sınıf standartlara nazaran tekrar tasarlandı. Optimize performans için aydınlatılmış vites seçme sembolleri ve yeni sürüş modları içeriyor.

Gelişmiş hareket kabiliyeti ve verimlilik
Daha fazla ön aks yük kapasitesi ve daha düzgün dönüş açılarıyla avara ve itici akslar, yeni Volvo FH16’nın hem hareket kabiliyetini hem de verimliliğini artırıyor. Bilhassa kuvvetli operasyonlar için 38 ton art aks kapasitesi ile Volvo kamyon serisindeki en ağır yüklemeyi sunuyor.

Sektörde bir birinci olan güvenlik özelliği: Adaptif uzun farlar
Yeni Volvo FH16, karşıdan gelen trafiğe yahut öbür bir araca arttan yaklaşırken LED uzun farın seçilen kısımlarını otomatik olarak devre dışı bırakarak, karayollarını kullanan tüm araçlar için güvenliği artıran, kesimde bir birinci niteliğindeki adaptif uzun farlara sahip. Kamera ve radar öbür araçları tespit ettiğinde yahut kamera kamyonun etrafındaki ışık ölçüsünde değişiklikler tespit ettiğinde uzun far otomatik olarak ayarlanıyor.

Yokuş aşağı inerken istenmeyen hızlanmayı önlemek için azamî suratı ayarlayan yokuş iniş sürat sabitleyicisi ve 0 km/saat dahil tüm süratlerde çalışan Adaptif Sürat Sabitleyici (ACC) ile güvenlik daha da geliştirildi.

Acil Durum Fren Dayanaklı Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Stabilite Denetimi üzere güvenlik özellikleri için bir ön şart olan Elektronik Denetimli Fren Sistemi (EBS) yeni Volvo FH16’da standart olarak sunuluyor. Şerit Müdafaa Yardımı ve Stabilite Yardımı güvenlik sistemleriyle birlikte Volvo Dinamik Direksiyon da bir seçenek olarak mevcut.

Yeni Volvo FH16’da yol işaretlerini tanıma sistemi sayesinde şerit değiştirme kısıtlamaları, yol çeşidi ve sürat hudutlarının tespiti ile sürüş güvenliği daha da geliştirildi. Kamyonun yan kısmı için görüş, yan ekranda tamamlayıcı bir görüş sunan yolcu tarafı köşe kamerasının eklenmesiyle daha da uygunlaştırıldı.

Zorlu vazifeler için eksiksiz kombinasyon

Geliştirilmiş hareket kabiliyeti, en son güvenlik teknolojisi ve daha fazla şoför dayanağı ile 750HP beygir kadar güce sahip 16 litrelik motoru bir ortaya getiren yeni Volvo FH16, en güçlü nakliyat işleri için üstün verimlilik sunuyor.

Yeni Volvo FH16 hakkında bilgiler

Kabinler: Yataklı alçak kabin, Yataklı kabin, Globetrotter kabin, Globetrotter XL ve Globetrotter XXL. Ferdî tasarım için dış ve iç döşeme paketleri.

Motorlar: Dizel motorlar farklı emisyon standartlarıyla sunulmaktadır. Euro 6, D Kademesi D16K 550 hp/2800 Nm, 650 hp/3150 Nm ve 750 hp/3550 Nm seçenekleriyle sunulur.

Vites değiştirme sistemi: Farklı uygulama alanları için I-Shift ile yazılım paketleri.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu