Ford’un Elektrikli Otomobillerine Lastik Yakma Modu Geliyor

Ford’un dün ABD Patent Ofisine sunduğu bir patente göre ABD’li otomotiv devi, önümüzdeki yıllarda üretilecek elektrikli otomobillerine lastik yakma modunu eklemek istiyor.

Genellikle filmlerde ve video oyunlarında sık sık gördüğümüz lastik yakma olayı (Burnout olarak da bilinir), dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi görünse de aslında sıradan birsine göre yapması oldukça zor ve karmaşık bir işlemdir. Üstelik lastik yaktığınızda aracınızın lastiklerini de hızlıca eritebilir, devam etmeniz halindeyse araca ciddi zararlar verebilirsiniz.

Ancak tabii ki bu tehlikeler lastik yakmanın fazlasıyla havalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunu bilen Ford da yeni üretilecek elektrikli otomobillerine “lastik yakma modu” eklemek için ABD Patent Ofisinin kapısını çaldı.

Uyarı: Lastik yakmak kontrollü yapılmadığı durumlarda hem sizin hem aracınız hem de çevrenizdekiler için ciddi tehlike oluşturabilir. Bu nedenle bu tarz şeyleri denerken trafiğe kapalı alanlarda gerekli güvenlik önlemlerini alarak denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İsterseniz 4 lastiği birden “yakabileceksiniz”

Ford’un dün ABD patent ofisine elektrikli otomobillerin tercihe göre arka, ön veya hem arka hem ön lastiklerinin yakılmasına izin veren “Lastik Yakma Modu”nun (Burnout Mode) patenti için başvurduğu ortaya çıktı. Bu modu aktifleştirdiğinizde aracın beyni diyebileceğimiz ECU, hangi lastikleri yakmak istediğinize göre diğer tekerleklerdeki frenleri kilitleyerek araç sabit dururken kolay bir şekilde lastik yakmanıza imkân sunuyor.

Aslında lastik yakma modu, uzun süredir bazı içten yanmalı araçlarda bulunuyor. 2015 model ve sonrasındaki 4.6 litre ve 5 litre Ford Mustang GT’ler ile popülerleşen bu özellik, McLaren 675LT gibi bazı süperspor otomobillerde de kullanılmıştı. Ayrıca Ford, 2020 yılında ilk kez tanıttığı Ford Mustang Mach-E Prototype (Bu araç standart Mach-E modelinin geliştirilmiş bir prototipiydi) isimli 4×4 elektrikli otomobilinde de “4×4 Lastik Yakma Modu” adını verdiği deneysel özelliğini tanıtmıştı.

Ford’un bu patentinin ilginç olmasının sebebiyse; ABD’li otomotiv devi, özelliği ilk kez seri üretim elektrikli araçlarda kullanmak için hazırlıyor. Yani özetle; artık herkes lastik yakabilecek.

Lastik yakma modu aslında standart bir içten yanmalı araçta yapmanız gereken tüm işlemleri sizin için yaparak işinizi kolaylaştırıyor. Örnek vermek gerekirse modu aktif ettiğinizde arka tekerlekleri seçerseniz ECU, ön tekerleklerdeki frenleri kilitliyor ve aracın elektrik motorlarını maksimum tork verecek şekilde düzenliyor. Daha sonrasındaysa frene ve gaza aynı anda bastığınızda araç olduğu yerde hiç zorlanmadan lastik yakabiliyor.

Özellikle bazı elektrikli otomobillerde bulunan küçük elektrikli motorlarda bile yüksek tork çıkışı bulunması da bu özelliğin çok kolay bir şekilde yaygınlaşabileceğini ve hemen hemen her elektrikli otomobilde yer alabileceğini bizlere gösteriyor. 

Ford’dan Sürücüleri Çıldırtacak Teknoloji: Taksitleri Ödenmeyen Araçlar, Kendi Kendine Bayilere Geri Dönecek

Ford’un patentini aldığı bu özelliğin yaygınlaşması halinde bir zamanlar yetenek isteyen lastik yakmalar, herkesin yapabileceği sıradan bir şeye dönüşebilir.

Başa dön tuşu