Yakın Zamanda Üretimi Durdurulan 20 Efsane Spor Otomobil

Birçok araba tutkununun çocukluğundan beri hayali, harika görünüme sahip yüksek performanslı bir arabaya sahip olmaktır. Ekseriyetle spor araba olarak isimlendirilen ve hayallerimizi süsleyen bu arabalar, farklı araba üreticileri tarafından yıllardır üretiliyor ve spor arabaların üretimi uzun yıllar boyunca sürebiliyor. Ne yazık ki, her hoş şeyin bir sonu olduğu üzere spor arabaların de sonu geliyor. İşte karşınızda yakın vakitte üretimi durdurulan ve önümüzdeki aylarda üretiminin durdurulması beklenen spor arabalar.

BMW i8

Hibrit arabalar ortasında ziyadesiyle ilgi gören ve sevilen bir model olan BMW i8 modeline olan ilgi, son yıllarda hibrit arabalara olan talebin azalmasıyla yanlışsız orantılı olarak azalmıştı. Eylül 2019 tarihinde Top Gear mecmuasının raporlarına nazaran şirketin i8 üretimini Nisan 2020 tarihinde durduracağı ortaya çıkmıştı. Şayet bu bilgi doğruysa, BMW i8 Ultimate Sophisto Edition modelleri, şirketin bu model için yapacağı son üretimler olacak.

Aston Martin Vanquish

İlk olarak 2001 yılında piyasaya sürülen Aston Martin Vanquish modeli, iki farklı kuşak olarak farklı ayrı üretildi. Birinci kuşağının üretimi 2007’de son bulan Vanquish’in ikinci kuşağının üretimine 2012 yılında başlanmıştı. Hayli asabi ve sportif bir manzarası olan Vanquish’in son üretimi, 2018’in sonunda gerçekleşti ve Vanquish, pazara veda etti.

Porsche 991

Spor araba denildiğinde akla gelen birinci markalardan biri olan Porsche’nin tekrar spor araba denince akla gelen birinci modellerinden olan Porsche 991 modelinin üretimlerinin hala devam ettiği düşünülse de raporlara nazaran arabanın üretimi geçtiğimiz yılın sonlarına gerçek durduruldu. Birinci olarak 2011’de yollara çıkan Porsche 991 halefi 992’nin yeni modelleri önümüzdeki aylarda yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Alfa Romeo 4C Coupe

Alfa Romeo’nun en büyük zahmetlerinden biri, arabalarına karşı olan güvenirliliktir. Kimi arabaları dünyanın güvenilirliği en az arabaları olarak bedellendirilen Alfa Romeo’nun spor kategorisinde piyasaya sürdüğü Alfa Romeo 4C Coupe, birden fazla bireye nazaran etkileyici bir dış görünüşe sahip olsa da araba pek alımlı bulunmadı. Alfa Romeo, geçtiğimiz sene bu modelin üretimini durdurdu.

Chevrolet Corvette C7

Amerikan araba üreticisi Chevrolet, geçtiğimiz yıl içerisinde önden motorlu Corvette C7 modelinin durdurulmasına karar vermişti. Raporlara nazaran son Corvette C7 modeli geçtiğimiz yılın kasım ayında üretildi ve üretildiği üzere bir açık artırmaya çıkarılarak satıldı. Arabaya gelen en yüksek teklif ise 2,7 milyon dolar oldu.

Mercedes-AMG SL63

Mercedes-Benz’in performans odaklı arabalar üreten alt firması Mercedes-AMG’nin ziyadesiyle ilgi cazip ve eksiksiz görünümlü arabası Mercedes-AMG SL63 modelinin üretimi bu sene itibariyle durduruldu. Alman araba üreticisi, arabası internet sitesinden kaldırdı.

Aston Martin DB9

Aston Martin, Vanquish modelinin üretimini durduracağını açıklamadan çabucak evvel şirket DB9 modellerinin üretimini durdurma kararı almıştı. Spor otomobil hayalleri kuran çabucak hemen herkesin hayalini en az bir defa süslemiş olan Aston Martin DB9 da üretimi durdurulan arabalar ortasındaki yerini aldı.

Nissan 370Z Roadster

Nissan, 370Z’nin Roadster versiyonunun üretimini durdurma kararı alarak arabası bundan sonra bir Coupe modeli olarak piyasaya süreceğini açıkladı. Arabanın en son modeli 2019 yılında üretildi ve 42 bin dolar üzere bir fiyat etiketine sahipti.

Maserati GranTurismo

Maserati’nin en çok ilgi çeken ve en ünlü modellerinden biri olan GranTurismo modelinin üretimi, geçtiğimiz yılın bitmesiyle durduruldu. İtalyan araba üreticisi üretimini durdurduğu bu arabanın yerine ise GranTurismo Zeda modelini koyarak muvaffakiyetini sürdürmeye karar verdi.

Jaguar F-Type Manual

Jaguar F-Type birinci çıktığında 8 ileri otomatik vitesli bir araba olarak piyasaya sürülmüştü ve akabinde şirket, gelen isteğe bağlı olarak arabanın bir de düz vitesli versiyonunu piyasaya sürmüştü. Jaguar, uzun bir üretim sürecinin akabinde düz vitesli versiyonun üretimini durdurarak piyasada sırf otomatik vitesli Jaguar F-Type modelleri satma kararı aldı.

Mercedes SLC Roadster

Çoğu vakit ürettiği arabalarıyla düzgün notlar alan Mercedes’in birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratan SLC Roadster modelinin son üretimleri, bu yıl içerisinde çıkacak SLC Roadster Final Edition ile gerçekleşecek. Alman araba üreticisi, bu modelin üretimini 2020 yılının sonlarına hakikat durdurmayı planlıyor.

BMW M6

BMW’nin sürat, performans ve spor odaklı M serisi arabaları, birçok spor araba tutkunu tarafından istenen ve sevilen bir model olmayı başarmıştı. Serinin sevilen arabalarından biri olan M6, BMW’nin 6 serisinin yüksek performanslı versiyonuydu ve birden fazla kişi tarafından ziyadesiyle sevilmişti. BMW, üzücü haberi vererek arabanın üretimini geçtiğimiz sene durdurma kararı almıştı.

Ferrari 488 GTB

İtalyan araba üreticisi Ferrari’nin 2015 yılında ‘Yılın En Uygun Üstün Otomobili’ mükafatını kazanan aracı Ferrari 488 GTB’den berbat haber geldi. İtalyan şirket, geçtiğimiz yılın son bulmasıyla Ferrari 488 GTB modelinin üretimini durdurduğunu açıkladı. Alışılagelmiş Ferrari performansının yanı sıra inanılmaz manzarasıyla de kendine hayran bırakan Ferrari 488 GTB’nin son modeli geçtiğimiz yılın sonlarında yola çıktı.

McLaren P1

Performans denildiğinde akla gelen birinci isimlerden biri olan McLaren’in süratli arabalarından biri olan P1 modelinin üretimi 2015 yılında durdurulmuştu. Sonlu üretimde olan McLaren P1’in pist odaklı versiyonları da üretilmişti.

Pagani Zonda

Enteresan bir görünüme sahip olsa da performans denince akla gelen birinci arabalardan biri olan Pagani Zonda da 20 yıllık üretim sürecinden sonra listemize girmeye hak kazandı. Pagani Zonda’nın son modelleri, geçtiğimiz yılın sonlarında üretildi ve şirket, aracın üretimini durdurdu.

Koenigsegg Agera

Görünümü Zonda kadar enteresan olmasa da performansıyla araba tutkunlarını büyülemeyi başaran Koenigsegg Agera, birinci olarak 2011 senesinde yollara çıkmıştı. 7 yıllık başarılı bir üretim sürecinden sonra şirket, bu modelin üretimini durdurma kararı aldı ve arabanın üretimine son verildi.

Mercedes SLS AMG

Mercedes dendiğinde akla gelen birinci modellerden biri olan SLS AMG modelini bu listeye eklememek olmazdı. En bilindik spor otomobiller listesinde tepeye oynayabilecek bir model olan SLS AMG, listede bulunan öteki arabalardan daha evvel üretimi durdurulan bir model. Mercedes, beğenilen görünümlü ve yüksek performanslı SLS AMG’nin üretimine 2015 yılında son verdi.

Hennessey Venom GT

Zamanında Bugatti Veyron’un 431 km/saatlik sürat rekorunu geçerek bir vakitlerin en süratli otomobili olmaya hak kazanan Hennessey Venom GT’nin üretimi, geçtiğimiz yıllarda durduruldu. Lotus Elise temeline sahip olan arabanın son modeli, 2016 yılında üretildi.

Bugatti Veyron

Dünyanın en efsane arabalarından biri olan ve çabucak herkes tarafından bilinen Bugatti Veyron’un son üretilen modeli, 1200 beygirlik Grand Sport Vitesse Roadster modeliydi ve bu model 2015 yılında üretilmişti.

Ferrari LaFerrari

Kuruluşunun 70. Yılını kutlamak isteyen Ferrari, bunun için özel bir araba üretme kararı almıştı. 70 yıl için özel olarak üretilen arabanın ismi ise LaFerrari Aperta olacaktı. Hudutlu üretim biçiminde üretilen arabanın son modeli, 2018 yılı içerisinde üretildi ve muazzam görünümlü arabanın öteki bir modeli üretilmedi.

Başa dön tuşu