Yeni Elektrikli Araba Serisi BMW i7’nin Muhtemel Özellikleri

BMW’nin elektrikli otomobil yelpazesini artırma konusundaki planları, başa geçen yeni CEO ile sürat kazanıyor.

Yapılan açıklamalara nazaran yeni tanıtılacak olan MESKEN 7 Serisi kaputunun altında çok büyük bir güç kaynağı ile gelecek üzere gözüküyor. Daha evvel hiç olmadığı kadar büyük bir akü kullanılacağı da verilen bilgiler ortasında yer alıyor. BMW i7’nin standart ve i7S olmak üzere iki versiyonunun olacağı da alınan duyumlar ortasında bulunuyor.

BMW i7 ve i7S’in beklenen özellikleri

Açıklanan bu özelliklerle bir arada çok daha fazla menzile sahip olacak olan BMW, i7S ile 670 beygir gücüne ve 120 kW’lık bir bataryaya sahip olacak.

BMW i7’nin ise daha küçük olması beklenirken 100 kW’lık bir batarya ve 550 beygir gücü ile gelecek olması yapılan açıklamalar ortasında yer alıyor. Bu da yaklaşık 600 km’lik bir menzile sahip olacağını gösteriyor.

Muhtemelen iki BMW 7 serisinde de birden fazla elektrikli motor kullanılacak ve müşterilerin bugünlerde bilhassa talep ettiği üzere 4 çeker olacak. Şarj müddeti de satışı etkileyen en değerli faktörlerden biri olduğu için, BMW yeni süratli şarj teknolojisi üzerine çalışmalar gerçekleştirdiğini de açıkladı.

Batarya sorunu nasıl çözülecek?

Hızlı şarj aygıtı kullanılmıyorsa, büyük bataryaların uzun dolum müddetine sahip olduğu iddia edilmesi çok da güç olan bir şey değil. Porsche, yeni Taycan modellerinde 800 V güç mimarisini kullanıyor ve dünyada bunu yapan birinci araba olarak nitelendiriliyor. Porsche bu biçimde elektrikli araçlarını piyasadaki hiçbir elektrikli otomobilde olmadığı kadar süratli formda şarj etmeyi başarabiliyor. BMW’de şarj sürecinin müşterilerinin umduğu üzere kesintisiz ve süratli olmasını sağlamak ismine Porsche ile tıpkı yolu takip edecek üzere gözüküyor.

Başa dön tuşu