Dünyanın En Güçlü Arabası: 2000 Beygirlik Lotus Evija

Rimac C_Two, 1914 beygirlik motoruyla dünyanın en güçlü seri üretim otomobiliydi. Artık bu elektrikli arabanın yerini bir diğer harika spor araba aldı. İngiliz araba üreticisi Lotus’un Evija modeli, 2000 beygir güce ulaşmayı başaran birinci seri üretim araba oldu.

Yeni Evija, Lotus için kıymetli bir araba olarak göze çarpıyor. Aracın tekerleklerinin her biri, bugüne kadar üretilmiş tüm Lotus modellerinden daha fazla beygir gücüne sahip. Firmayı satın alan Çinli Geely, firmanın alışıldık hafif ve spor modellerini alıp bir elektrikli canavara çevirdi.

İnsanların büyük çoğunluğunun kullandığı arabaların gücü 200 beygirin altındadır. Bu arabada ise tam 2000 beygirlik bir motor var. Üstelik elektrikli araçlar, sürat hissini fosil yakıt kullanan muadillerinden çok daha yeterli verir. 

Evija’nın torku 1700 Nm’ye kadar çıkabiliyor. 20 ya da 21 inçlik Magnezyum jantlara sahip olan araç, birkaç saniye içerisinde yola çıkmaya ve tüm gücünü kullanmaya hazır oluyor. 

Williams İleri Mühendislik, aracın muhtaçlık duyduğu gücü sağlayabilen 2000 kW çıkışa sahip bir batarya geliştirmeyi başardı. Karbon fiber monokokta orta kısımda yer alan bu batarya, hem yük dağılımına yardımcı oluyor hem de 70 kWh güç depolayabiliyor. Bu da aracın 400 kilometre menzili olmasını sağlıyor. Ha aracı çılgın üzere kullanıp limitlerini zorlayacaksanız soğutma sistemi size hayatınızın en heyecanlı ve dehşetli 7 dakikasını yaşama bahtı veriyor. Aracın sıcaklığını denetim altında tutmak çok da sıkıntı olmuyor.

Lotus Evija, 800 kW şarja sahip. Aracın büsbütün şarj olması sadece 9 dakika sürüyor. Alışılmış bunun için bu kadar süratli bir şarj lazım.

Araç şimdi test edilmediği için Lotus bize sadece iddiası performans sayılarını verebiliyor. Bu elektrikli canavar, 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında yapacak. Standart bir aile arabasının otobandaki sürat sonuna fakat erişebildiği 9 saniyelik müddette ise Evija 0’dan 300 km/s sürate ulaşabilecek. Aracın en yüksek suratının 320 km’den fazla olacağı açıklandı. 

Aracın özel vites kutusu ve dönüşleri kolaylaştıran özel sistemi sayesinde yolu daha güzel kavraması sağlanıyor. Havacılıktan ilham aldığı söylenen gövde tasarımı da hava kanalları ve çıkışlarıyla desteklenmiş durumda. Lotus, bu kanalların fonksiyonunun araca uygulanan hava sürtünmesini azaltmak olduğunu söylüyor. Hava çıkışlarının etrafında LED art farlar bulunuyor. Ön farlarda ise lazer tercih edildi.

Aracın üst yanlışsız açılan kapılarında rastgele bir anahtar girişi yok, anahtarı elektronik olarak kullanılıyor. Aracın içine girdiğinizde, epeyce şık bir ön panel sizi karşılıyor. Arabanın düğmesi bol paneli ve uzay gemisi dümenine benzeyen direksiyonu sizi karşılıyor. 

Evija’lar sırf 130 adet üretilecek. Her biri renk, iç kaplama ve ayrıntılar açısından özelleştirilebilecek. Hatta isterseniz aracın C-sütununa kendi istediğiniz logoyu da koydurabiliyorsunuz. (C Sütunu: gövde ile tavanı bağlayan sütunlardan geride olanı. A sütunu sürücü tarafındaki; B, ortadaki sütun). Bakalım bu 130 talihli, arabalarını nasıl süsleyecek.

Başa dön tuşu