Yerli Elektrikli Otomobilin Ön Gösterim Tarihi Belli Oldu

Geçtiğimiz gün yaptığımız haberde, Güçlü Holding Güç Kümesi Lideri Sinan Ak’ın 2022 yılında yerli elektrikli otomobillerin piyasaya çıkacağına dair açıklamasını sizlerle paylaşmıştık. Bugün de Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, heyecanla beklenen araca dair ön gösterimin aralık ayında yapılacağını duyurdu.

Bosch Türk Forumu'nda konuşan Karakaş, Türkiye'nin Arabası Projesi'ne sıkı sıkıya bağlı olduklarını ve başarılı olmak için ellerinden geleni yaptıklarını aktardı. Türkiye’nin teknoloji konusunda sinerji yaratacak şirketleri ile birlikte çalıştıklarını tabir eden Karakaş, “2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. 2-3 yıldan sonra AB merkezli ihracat pazarlarına yönlendirmek istiyoruz” dedi.

Yerli arabanın 2022 yılında piyasaya çıkana kadarki mühlet zarfında ne yapacaklarının hafta hafta, ay ay programlandığını belirten TOGG CEO’su Karakaş, geniş bir mobilite ekosistemi oluşturacaklarını söyledi.

Zorlu Holding Güç Kümesi Lideri Sinan Ak, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Türkiye’de üç yıl içinde 200 bin elektrikli aracın satılacağını öngördüklerini belirterek, bu alanda itici gücün yerli elektrikli araba olacağını lisana getirmişti.

Yapılan son araştırmalara nazaran, Avrupa’daki elektrikli araba sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Bu alanda liderlik, 36.500 adet satışla Norveç’in olurken, onu sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa takip ediyor.

Başa dön tuşu