Porsche Taycan, Kırdığı Rekordan Daha Hızlı Gidebilirmiş

Porsche, geçtiğimiz ay birinci elektrikli arabası olan Taycan’ı tanıtmıştı. Fakat aracın tanıtımından evvel Porsche, Taycan’ın Almanya’daki ünlü Nürnburgring pistinde pist rekoru kırdığı görüntüyü paylaşmıştı. Taycan’ın rekor kıran Nürburgring çeşidi müddeti 7 dakika 42 saniye olarak açıklanmıştı.

Bu rekor hâlâ pistte yarışan elektrikli otomobillerin çeşit rekorunu elinde tutuyor olsa da Porsche’ye nazaran Taycan çok daha süratli çeşit müddetine sahip olabilir. Taycan’ın eser müdürü Lukas Kramer, Cars Guide ile yaptığı röportajda bu mevzunun ayrıntılarına indi.

Lukas Kramer, Nürburgring pistinde rekor kıran Taycan modelinin Taycan Turbo S yerine Taycan Turbo olduğunu söyledi. Taycan Turbo S, öteki modele nazaran daha fazla güç üretiyor ve otomobilde bulunan şasi, aracı pist rekoru kırmak için daha düzgün bir seçenek yapıyor. Yani Taycan Turbo S Nürburgring pistinde yapılan bir çeşidi, Taycan Turbo’dan çok daha süratli halde tamamlayabiliyor.

Taycan Turbo ve Turbo S modellerinin ikisi de 616 beygirlik güce sahip. Fakat Turbo modeli azamî 670 beygire kadar çıkabiliyorken Turbo S modeli 750 beygire kadar çıkabiliyor. Ayrıyeten iki otomobilin torkları karşılaştırıldığında Taycan Turbo S, öteki modeli gerisinde bırakıyor. Azamî beygir gücüne ulaşmak sırf saniyeler sürse de çeşit vaktini artırmaya yetebiliyor.

Bunun bir diğer manası da Tesla’nın çıkaracağı Model S’in, Taycan Turbo S’in rekorunu geçme talihinin olmaması ihtimali. Yani Model S birçok elektrikli otomobile nazaran çok daha süratli olsa da Nürburgring’de kırılan rekoru aşamayabilir.

Başa dön tuşu