Yerli Otomobilin Bilinen Tüm Özellikleri ve ‘Ferrari’ Detayı

Ülkemizde son devrin en çok gündem yarayan unsuru yerli otomobil projesinde bir dönüm noktasına geldik. 2011’den bu yana üzerinde çalışma yürütülen yerli araba projesi için birinci bariz adım, 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “5 babayiğit” olarak nitelendirdiği işbirliği ile atılmıştı. 

Anadolu Kümesi, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Kümesi ve Kuvvetli Holding birinci çalışmalara başladıktan bir yıl sonra, 2018’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de dahil oldu. Toplamda 6 ortaklı bir proje haline gelen yerli araba için Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ya da kısa ismiyle TOGG birlikteliği şekillenmiş oldu. 

Yerli otomobil hangi teknolojilere sahip olacak?

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerek TOGG ve gerek bakanlar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında yerli arabanın günümüz trendlerine ahenk sağlayacağını görüyoruz. Tesla, Volkswagen, Ford ve daha pek çok araba üreticisinin öncülük ettiği elektrikli otomobil teknolojileri, yerli araba için de geçerli olacak.

Elektrikli arabaların benzinli otomobillere kıyasla daha farklı üretim teknolojilerine muhtaçlık duyması, başta Tesla olmak üzere kısa müddette dünyanın pek çok yerinden yeni şirketi gün yüzüne çıkardı. TOGG da yerli araba projesiyle o şirketler ortasına girme, global pazarda uzunluk gösteren araba üreticilerinden birisi olma gayesini taşıyor. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha evvel yerli arabanın elektrikli olacağını söylemişti lakin tüm ayrıntılar bundan ibaret değildi. Günümüzün en tanınan elektrikli araçlarının bir başka değerli özelliği, Nesnelerin İnterneti ekosisteminin de bir kesimi olmaları. Yani telefonlarımız ve bilgisayarlarımız üzere onlar da daima olarak internete bağlı durumdalar. 

Yerli arabanın de daima internete bağlı kalacak bir yapıda tasarlanması, akıllara bir özelliği daha getiriyor. Çünkü arabalarda kesintisiz internet demek, otonom sürüş sistemlerinin kullanılması manasına geliyor. Günümüzde araba üreticisi olmasa bile pek çok dev şirket, otonom sürüş sistemleri geliştiriyor. 

Apple, Google ve manzara arabirimi üreticisi Nvidia’nın otonom sürüş sistemleri konusunda esaslı çalışmaları bulunuyor. Yerli arabalarda yer alacağı düşünülen otonom sürüş teknolojileri için nasıl bir geliştirme süreci yaşandığı bilinmiyor.

TOGG, bu sistemleri ya kendisi geliştirdi ya da Nvidia üzere geliştiricilerden takviye almayı tercih etti. İşte bu bahis da yakın vakitte netleşecek ayrıntılar ortasında. Çünkü otonom sürüş yazılımları, adeta öğrenen bir makine üzere çalışıyor, çevresel etmenleri tanımlıyor, trafikte hareket halindeyken şoför yerine karar verebiliyor.

Yerli arabanın tasarımı: 

Test sürüşü yapılacak yerli elektrikli araba her ne kadar prototip olsa da nihai sürüm hakkında bize kıymetli bilgiler verecek. Güzel bir dizaynın araba satışlarına ne kadar tesiri olduğu daha evvel de tekraren kanıtlanmış bir durum. Bu hususta TOGG’un kıymetli bir şirketle anlaştığı da söyleniyor

Pininfarina kimdir?

1930’da Battista Farina tarafından kurulan Pininfarina, yalnızca otomotiv dalı için değil, dizaynın kıymetli olduğu çabucak hemen her alanda faaliyet gösteren bir şirket. Araba piyasasında ise Ferrari ve BMW için tasarladığı lüks spor otomobiller ile ismini duyurdu.

Pininfarina’nın TOGG ile anlaştığı bilgisi, yerli araba projesi için en heyecan verici detaylardan. Çünkü şirketin dizaynları öylesine sıra dışı ve lüks ki elektrikli ve SUV sınıfında olacak yerli bir arabanın, muhtemel fiyatı hakkında da beklentiyi yükseltiyor. 

Yerli arabanın modelleri nasıl olacak?

Yapılan açıklamalardan hareketle 5 farklı yerli araba modelinin 2030’a kadar seri üretime geçirileceğinden kelam edebiliriz. Bu araçlar hem binek kasaya hem de SUV versiyonlara sahip olacak halde tasarlanacak. TOGG tarafından sunulacak birinci yerli araba, aslında bir araba değil SUV modeli olacak.

Açılımı “Sport Utility Vehicle” olan ve “Spor arazi aracı” anlamına gelen SUV sınıfının, elektrikli bir motora sahip en tanınan temsilcileri ise Jaguar I-Pace, BMW iX-3 ve Tesla Model X.

Yerli araba ne vakit tanıtılacak?

Pek çok haber ajansının kulislerden edindiği bilgilere nazaran, TOGG faaliyetlerinin yürütüldüğü Bilişim Vadisi’nde 14 Aralık 2019’da bir ön gösterim toplantısı düzenlenecek. Bu toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan katılacak, yerli araba ile test sürüşü gerçekleştirilecek. 

Toplantının basına açık ya da kapalı olup olmayacağı şimdi katılık kazanmadı. Ulaştığımız ayrıntılara nazaran kelam konusu toplantı “ön gösterim toplantısı” olduğu için yerli araba prototipi kamuoyuyla paylaşılmayabilir. Daha evvel, TOGG teşebbüsü şimdi gündemde bile değilken Ekim 2015’te bir yerli araba lansmanı düzenlenmiş, tanıtılan prototip Cadillac BLS’ye benzetilmişti.

Aradan geçen 4 yıl boyunca, otomobil dünyasının devleri hızlı bir değişim geçirdi. Tesla üzere elektrikli üretim yapan şirketler yükseldiği için akaryakıtlı araba üreticileri, 2030’lu yılların ortalarına kadar büsbütün elektrikli üretime geçeceklerini peş peşe duyurdular. Yerli araba projesi de global rekabet amacı doğrultusunda, elektrikli üretime geçirildi. 

Test edilecek birinci prototipin 2022 yılında trafiğe çıkması bekleniyor. Öteki modeller ise aralıklarla geliştirilip, 2030’lu yıllara kadar satışa sunulacak. Yerli arabalar, yalnızca Türkiye’de değil bilhassa yurt dışında satışa sunulacak.

Yerli araba nerede üretilecek?

2018’de yaşanan CEO değişimiyle TOGG idaresinin başına Mehmet Gürcan Karakaş getirilmişti. Akabinde yerli arabanın seri üretime geçirilmesi planlanan üretim merkezi de netleşmişti. Tüm faaliyetler Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı. Araba fabrikasının da Gebze’de olacağı bilgisi böylelikle ortaya çıkmış oldu. 

Gebze’de kurulacağı düşünülen fabrika için net pozisyon açıklanmadı, lakin bu bölge ticari açıdan epeyce avantajlı pozisyonla. Köprü, otoyol ve limana olan yakınlığı nedeniyle, prototipte karar kılındıktan sonra yerli arabanın Gebze’de üretilmesi artık kuşku götürmüyor. 

Yerli araba hakkındaki tüm gelişmeler, en sıcak bilgilerle Webtekno’da olacak. Mümkün tanıtımın çabucak akabinde, dikkat alımlı ayrıntılarıyla yerli araba projesine yakından bakacağız. Haberlere anlık olarak ulaşmak için Webtekno taşınabilir uygulamasını aşağıdan indirebilirsiniz:

Başa dön tuşu