İzmit’te üretilen ‘Pirelli P Zero Trofeo R’ donanımlı yeni Audi RS 3’ten efsanevi Nürburgring pistinde yeni rekor

Pirelli’nin Türkiye İzmit’te üretilen Pirelli P Zero Trofeo R lastikleri, yeni Audi RS 3 ile Almanya’daki efsanevi Nürburgring pistinde yeni bir rekora imza attı. Pirelli’nin en yetenekli sportif yol lastiğiyle donatılan Audi, 20,8 kilometrelik parkurda 7d40.748s vakit yaparak 2019 yılının kompakt araba rekorunu 4.64 saniye farkla kırdı.

Performansıyla bu rekorun kırılmasını sağlayan Trofeo R lastiklerin önde 265/30Z R19, artta ise 245/35Z R19 ebatları kullanıldı. Önde daha büyük ebatlı lastiklerin tercih edilmesi daha sportif bir hisle sürüş keyfini artırmada değerli bir etken oluyor.

YOLDA VE PİSTTE ‘TERZİ İŞİ’ P ZERO TROFEO R LASTİKLER

Pirelli mühendisleri Audi’deki meslektaşlarıyla iş birliği içinde çalışarak en yeni RS 3 modeli için özel bir P Zero Trofeo R versiyonu geliştirdi. Pirelli’nin dünya çapındaki en üst seviye motor sporları şampiyonalarında edindiği tecrübeyle geliştirilen pist lastiklerinin yol için homologasyonu alınmış versiyonları da bulunuyor. Bilhassa hamur, konstrüksiyon ve sırt deseni kelam konusu olduğunda en ileri teknolojilerin kullanıldığı bu lastikler, hem pistte hem yolda mümkün olan en üstün performansı sunuyor. Örneğin, sırt deseni düzlüklerde olduğu üzere kısalan frenleme aralıklarında de dengeyi artırmak ve virajlarda yanal tutuşu uygunlaştırmak için tasarlandı. Bu lastikler Pirelli’nin Türkiye’deki İzmit fabrikasında üretiliyor. Pirelli’nin katıldığı çok çeşitli motor sporları şampiyonaları için de yarış lastikleri üreten Pirelli İzmit fabrikası, en ileri motor sporları lastiklerinde kullanılan birebir teknolojiler ve ekipmanlarla üretim yapıyor.

P ZERO: PERFORMANS SUNARKEN ETRAFA DE SAYGILI BİR LASTİK

P Zero Trofeo R lastiğin bir alternatifi olan ünlü P Zero, pistlerden fazla günlük kullanıma odaklı şoförler için tasarlandı. Performans ile konforu birlikte sunan bu lastik sürat, sportif karakter ve denetimden ödün vermiyor. Audi RS 3’ün sportif kişiliğini bütünleyen P Zero, sürdürülebilirliğe katkısıyla da öne çıkıyor. Dönme direncini optimize edecek formda tasarlanan bu lastikler, yapısı ve gereçleriyle Avrupa lastik etiketinde “A” derecelendirmesi alarak yakıt tüketimini azalttığını kanıtlıyor ve etrafa yarar sağlıyor. Lastiğin geliştirilme sürecinde Pirelli’nin sanal tasarım ve simülasyon teknolojisinin kullanılması da bu yarara katkıda bulunuyor. Bu sayede geliştirme mühleti kısaltılarak Audi’nin beklentilerine daha süratli cevap verilebilirken daha az sayıda fizikî prototipe gereksinim duyulması sürdürülebilirlik açısından öbür faydalar da sunuyor. Lastiklerin yanağında yer alan AO işareti, Pirelli’nin ‘mükemmel uyum’ stratejisi doğrultusunda Audi için özel olarak tasarlandıklarını gösteriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu