Yerli Otomobilin Üretileceği Şehir Belli Oldu

Son birkaç haftadır yerli otomobil ile ilgili birçok gelişmeyi sizlerle paylaştık. Aracın dış dizaynına bütünüyle hakim değiliz; lakin projenin ardındaki şirket Türkiye'nin Araba Teşebbüs Grubu'nun (TOGG) sosyal medyadan yayınladığı görsellerde aracın ön farlarını, yan aynalarını, ızgarasını ve iç yerini görme şansımız oldu. Tekrar de yerli arabaya dair öğreneceğimiz hala birçok şey bulunuyor.

Yerli elektrikli arabanın tanıtılmasına saatler kala, üretim süreciyle ilgili detayları içeren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre yerli elektrikli arabanın üretim üssü Bursa olacak. TOGG tarafından 22 milyar lira yatırımla kurulacak olan fabrikaya devlet takviyesi sağlanacak. 

Yerli arabanın iç yeri bu türlü olacak:

Kurulacak üretim tesisinde 300’ü nitelikli işçi olmak üzere toplam 4 bin 323 şahsa iş sağlanacak. Yerli araba 5 farklı modele sahip olacak ve yılda 175 bin adet üretilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararnameye nazaran, devlet dayanaklı yatırımın mühleti 30 Ekim 2019'dan başlamak üzere 13 yıl olarak belirlendi.

Yerli arabanın ızgarasında en az 6 adet lale deseni olacağı görülüyor:

Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, 10 yıllık sigorta primi patron payı, 10 yıllık gelir vergisi stopajı, azami 360 milyon liralık nitelikli işçi, faiz ve kar hissesi ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi, devletin sağlayacağı dayanaklar ortasında yer alıyor.

C segmentinde bir SUV ve tam elektrikli olacağı açıklanan yerli araba, bugün saat 14:30’da Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde yapılacak ön gösterim ile kamuoyuna tanıtılacak. Araçla ilgili ayrıntılar aşikâr epeyce anbean sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 

Başa dön tuşu