1750 Beygirlik SSC Tuatara’nın Üretimi Sonunda Başladı

Bugatti, dünyanın en süratli arabası unvanını aldığında ünvanın evvelki sahibi olan SSC bu durumdan pek de gocunmuşa benzemiyordu. Çünkü 1350 hp Tuatara birinci ortaya çıktığında firma bir geri dönüş yapacak üzere duruyordu lakin SSC yola, MIA modeli ile devam etmeye karar verdi. 

Geçtiğimiz yıl geri dönen Tuatara, artık en süratli araba çabasında yeni bir raunt başlayacağını gösteriyor. 

Geçen hafta yapılan açıklamaya nazaran, SSC’nin Richland, Washington’daki fabrikasında üretim çalışmaları birkaç aydır devam ediyor. Geçen yılın üretim öncesi tanıtımından sonra çalışmalar başlayan tesiste, orta birleştirme sistemlerinin testleri tamamlandı ve müsaadeleri alındı. Firmadan gelen bilgilere nazaran resmi olarak üretilen birinci model, bu yılın 3. çeyreğinde sahibine kavuşacak.

Tuatara, 5.9 litrelik ikiz turbo flat plane kranklı V8 motora sahip. Bu motor, Nelson Racing Motorları ile işbirliğiyle geliştirildi. Motorun üstünde parlak turuncu ile 1.3 megawatts yazıyor. Yani araç, 1750 beygir güce ulaşabilen bir motora sahip. Aracın CIMA-7 ileri manuel vitesini 50 milisaniyede reaksiyon veren robotize vites sistemi destekliyor. Çünkü bu kadar güçlü bir motoru boğmayı kimse istemiyor. Ayrıyeten bu sistem sayesinde aracın hızlanma ve yavaşlaması çok daha akıcı oluyor.

Kanatları eksik bir savaş uçağına benzeyen Tuatara, bilhassa art tarafını hayli süslemiş durumda. Rüzgarlıklar, kuyruklar ve yeni desenlerle dolu art kısım hayli görkemli duruyor. Karbon monokok üstüne yerleştirilen karbon fiber kaplama, aracın yükünü 1247 kilograma kadar indiriyor.

Kelebek modeli kapılarını açıp aracın içine binenlerin karşısına dijital gösterge paneli ve dokunmatik ekranlı konsol çıkıyor. Üç kameralı sistem aracın kör noktası olmamasını sağlarken, kıvrımlı ön cam da yolun net olarak görülebilmesine yardımcı oluyor. 

Geçen yıl yapılan tanıtımda 483 km/s süratten bahseden SSC, aracında yeni faal aeordinamik sistem, faal süspansiyon ve çoklu sürüş modu bulunan elektronik yapıyı kullanıyor. 

SSC, Tuatara hakkında ileride daha fazla ayrıntı açıklayacaktır.

Başa dön tuşu