Tesla, Kaç Para Kazandığını Açıkladı [Güncel]

Elektrikli araba kesiminin kıymetli temsilcilerinden Tesla, 2022’nin son çeyreğine ilişkin mali durum raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor, Tesla’da yüzlerin güldüğünün açık bir göstergesi. Çünkü şirketin gelirlerinde de karlılığında da külfetli bir durum görünmüyor. Hatta rekor üstüne rekor kırılmış durumda.

Milyarder iş insanı Elon Musk idaresindeki Tesla’nın açıklamalarına nazaran şirketin geçtiğimiz üç aylık periyottaki karı 24.3 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Bu sayı, geçtiğimiz yılın birebir devrinden yüzde 34 daha fazlaydı. Tesla’nın son çeyrekte elde ettiği net kâr ise yüzde 59 artış gösterdi ve 2.8 milyar dolar oldu.

Tesla, 2022’de toplam 81.5 milyar dolar kazandı!

Yapılan son açıklamalarla birlikte Tesla, 2022 yılında kazandığı toplam paranın 81.5 milyar dolar olduğunu söyledi. Bunun 14.1 milyar doları ise net kâr olarak kasada kaldı. Geçtiğimiz yıl boyunca 1 milyon 313 bin 851 adet arabası teslim ettiğini açıklayan Tesla, teslimat sayısının yüzde 40, üretim sayısının ise yüzde 47 arttığını duyurdu.

Beklentiler aşıldı!

Analistlerin Tesla beklentisi, 24.2 milyar dolar gelirdi. Yapılan açıklama, bu beklentinin aşıldığını gözler önüne sermiş oldu. Tesla tarafından yapılan açıklamada, şirket tarihinin en yüksek 3 aylık gelirinin ve net kârının elde edildiği tabir edildi. Ayrıyeten şirket, 2023 yılında yaşanabilecek her türlü zorluğa hazır olduğunu tabir etti

Başa dön tuşu