Lotus Evija’nın Testleri Başladı

Çinli araba şirketi Geely'nin satın aldığı Lotus, bu değişimden sonra ürettiği araçlarında epeyce dikkat cazip özellikleri araba tutkunlarına sunmaya devam ediyor. Firmanın bugüne kadar üretilen araçlarının tümünden daha fazla beygir gücüne sahip olan yeni aracı Lotus Evija, birebir vakitte duyurulduğu devirde dünyanın en güçlü arabası unvanını almıştı lakin geçtiğimiz hafta bu unvan, el değiştirmiş ve sürat canavarı Aspark Owl'a geçmişti.

Yine de hâlâ dünyanın en güçlü arabalarından biri olan Lotus Evija sarı bir kamuflajla test edilmeye başlandı. Aracın tasarım ayrıntılarının ortaya çıkmaması için kamuflajdan yararlanan şirket, test basamağına geçmiş olmanın önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtiyor.

Lotus Araç Özellikleri Yöneticisi: 'Evija, kendi alanında yeni standartlar belirleyecek kadar güçlü'

Fiziksel prototip testlerinin aracın piyasaya sürülmesi için kıymetli bir basamak olduğunu söyleyen Lotus Araç Özellikleri Yöneticisi Gavan Kershaw, testler boyunca amaçlarının Evija'nın her manada gerçek bir Lotus olduğundan emin olmak olduğunu belirtti. Aspark Owl'un seri üretimde olmadığı düşünüldüğünde dünyanın en güçlü seri üretim arabası olma yolunda ilerleyen Lotus Evija, performans özelliklerinin yanı sıra manzarasıyla de dikkat çekiyor.

Karbon fiber bir gövdenin tercih edildiği araçta tartı olabildiğince düşürülmeye çalışılmış. 1.973 beygir gücündeki elektrikli motor, hafiflikle birleştiğinde nitekim mükemmeller yaratabilir. Saatte maksimum 320 km hıza ulaştığı belirtilen aracın 0'dan 300'e ulaşma mühleti ise yalnızca 9 saniye. Varsayım edileceği üzere Lotus Evija, testlerin akabinde seri üretime alındığında Nürburgring pistindeki Lamborghini Aventador SVJ'nin rekorunu da kolaylıkla alt edecek.

2020'de üretimine başlanması beklenen bu araçtan sadece 130 adet üretilecek. Bu da Lotus'un elektrikli canavarını daha da bedelli kılıyor. Aracın fiyatı hakkında şimdi bir açıklama bulunmuyor.

Başa dön tuşu