2019 Yılının En Garip Konsept Araçları

Yılın sonu geliyor ve her yılın sonunda olduğu üzere geçen yıla dönüp bir bakış atıyoruz. Sitemizde yıl boyunca pek çok farklı haber yaptığımız için tek bir geri dönüş içeriği yapmamız pek mümkün değil. Bu haberimizde 2019 yılının en enteresan konsept arabaları yer alıyor.

Temelde piyasaya sürülmek için üretilmeyen bu araçlar, birçok vakit çılgın bir fikir üzerine şurası oluyor. Lafı daha fazla uzatmadan gelin 2019 yılının en değişik konsept araçlarına daha yakından bakalım.

Hyundai Elevate

Bu dört bacaklı ve elektrikli yürüyen otomobil, Hyundai merkezindeki muhtemel bir “Ben icat etsem ne icat ederdim? Yürüyen araba” konuşması üzerine ortaya çıkmış olabilir. Ulaşması sıkıntı olan bölgelere gitmesi için tasarlanan araç biraz ürkütücü lakin kullanışlı. 

Peki biner miyiz? Dış kaplamasını Star Wars’taki At-At’ların kaplamasına benzetip muhtemelen bineriz. Kâfi ki kimse bizi misina ile devirmeye kalkmasın.

Audi AI: Trail

Audi’nin bu aracı yanında 5 drone ile birlikte geliyor. Böylelikle yolda ekstra aydınlatma ve kamera görüşü elde ediyor. Güçlü yerlere uygun olarak üretilen araç otonom da hareket edebiliyor. 

Peki biner miyiz?Siyaha boyayıp kendimize özel Batmobil yapma bahtımız varsa %1.000, öteki türlü %98,63.

Lexus LF-30

'Gelecekteki araçlar' konseptiyle tasarlanan bu arabanın de droneları bulunuyor. Bu dronelar, sizin yerinize çantalarınızı araca taşımak üzere işler de yapıyor. Araçta bol miktarda dijital teknoloji ve artırılmış gerçeklik üzere özellikler bulunuyor. Büsbütün elektrikli aracın menzili ise 500 kilometreye yakın.

Peki biner miyiz? İçine sığacaksak muhtemelen, dronelar kahve yapıp getirecekse katiyetle.

Hyundai Mobis

Geleceğin arabalarının dizaynları epeyce enteresan. Bu dizaynlardan biri de otonom elektrikli Hyundai Mobis’in tasarımı. Bu araç, yayalar ve araçlarla irtibat kurmak için ışık kullanıyor. Artık korna çalmak yok.

Peki biner miyiz? Tekerlekli bir Rave partisi galiba tam olarak bizlik değil.

Toyota Rhombus

Toyota’nın bu elektrikli aracı “1990’dan sonra doğan şoförlerin bedellerine ve hayat stillerine uygun” olarak lanse ediliyor. Garip koltuk dizilimli otonom aracın içinde bir de yemek masası bulunuyor.

Peki biner miyiz? Çarpışma anında lunapark balerinine dönüşebilen bir beyblade ile seyahat yapmak eğlenceli olabilir lakin birinci tercihimiz olmaz.

Kia HabaNiro

Kırmızı tonlarının hâkim olduğu bu aracın renk konusunda içi dışı bir diyebiliriz. Şu anda satışta olan Niro elektrikli arabaların modifiyeli versiyonu, üst açılan kanatlara ve köpekbalığı ızgaraya sahip. 

Peki biner miyiz? Bineriz ancak kapıları bozmamız çok uzun sürmeyebilir. Kapılara sağlamlık testi…

Kia Futuron

UFO’lara benzeyen bu elektrikli otomobil, devasa tekerlekleri ve kayarak açılan kapılarıyla muhakkak uzay uçuşlarına hazır üzere gözüküyor. Aracın içi de bilim kurgu sinemalarındaki yarış denetimcilerinin içine benziyor.

Peki biner miyiz? Jetgiller müziği bile açarız ama Futuron’un çantaya dönüşmesini beklemiyoruz.

Toyota LQ

Toyota, araç ile şoför ortasında bağ kuran LQ modelini tanıtmıştı. Yapay zekâ kullanan bu araç, gitgide daha kişisel hâle geliyor ve sahibiyle bağ kuruyor. 

Peki biner miyiz? Arabalar sinemasına ilişkin komplo teorileri tam olarak bu araçlar üzere araçlar yüzünden var. 

Suzuki Hanare

Suzuki’nin bu otonom aracını ister iş istasyonu isterseniz rahatlamak için kaçamak noktası olarak kullanın, size kalmış. Araç kendi kendine hareket ettiği için sürmenize gerek yok. 

Peki biner miyiz? İşe ya da okula uyuyarak gitmek mi? Natürel ki.

Nissan Juke Personalization Adventure

Tank paletine benzeyen üçgen teker plakalı bir Nissan Juke da bu yıl karşımıza çıktı. Güçlü yerlerde yararlı olabilir. 

Peki biner miyiz? Bizim burada kar falan pek yağmıyor, kullanacak yerimiz olmaz.

Volkswagen ID Buggy

Meşhur Beach Buggy elektrikli ve yeşil olarak geri dönüyor. Kapı yok, tavan yok, gezip tozmak ve tatilin tadını çıkarmak için ülkü bir araç. 

Peki biner miyiz? 1985 ile 1997 ortası doğan neredeyse her çocuğun oyuncak Beach Buggy’si oldu, yalnızca o yüzden bile kesin bineriz. 

Volkswagen ID Space Vizzion

Klasik bir station vagon elektrikli arabaya benzeyen bu aracın kapı kolu bulunmuyor. Aracı ilgi cazip kılan da bu esasen. 

Peki biner miyiz? Çoluk çocuğa karışınca tahminen.

Citroen Ami One

Bu minik, şirin, artan LEGO parçalarıyla yapmışız üzere duran araç ultra kompakt ve kalabalık kentlerde dar alanlarda hareket edebilmesi için tasarlanmış. Tek kişilik bu elektrikli araç 100 kilometre civarı bir menzile sahip. 

Peki biner miyiz? Önce sormamız gereken öteki bir soru var: Sığar mıyız?

Kia Imagine

Bu araç daha fazla öteki araç üreticilerinin dijital ön panelleriyle baş bulmak için yapıldı. Ön paneli tam 21 adet akıllı telefon oluşturuyor. 

Peki biner miyiz? 21 adet telefon demek 21 adet sağlamlık testi demek. Göstergeleri bir tablet takıp ona sığdırırız.

2019'un farklı konsept araçlarını listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Siz de kendi favorilerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Emsal içeriklerden haberdar olmak için takipte kalın.

Başa dön tuşu