Ferrari’nin 612 Beygir Gücündeki Yeni Aracı ‘Roma’ Tanıtıldı

Otomobil kesiminin kendine en çok imrendiren şirketlerinden bir tanesi hiç elbet Ferrari. Şirket, bugüne dek ürettiği çabucak her araçla tüketicileri kendisine hayran bırakmayı başardı. Artık de yeni bir model ile karşımıza çıkan Ferrari, retro bir dizaynla günümüz teknolojilerini birleştirerek ortaya harika bir iş çıkarmış durumda. Ferrari “Roma“, 1950'li ve 60'lı yılların İtalya'sını temsil etmek için hazırlandı.

Ferrari tarafından yapılan açıklamalarda Roma'nın tasarımının İtalya'nın geçmişindeki canlı yaşama hürmet duyduğu söyleniyor. Aslına bakacak olursak Ferrari Roma, tasarımsal olarak da geçmişi yansıtıyor zira bu araç, Ferrari'nin “250 GT Berlinetta Lusso” ve “250 GT 2 + 2” modellerinden esinlenilmiş gibi görünüyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri, Ferrari Roma ile tanıştıralım.

Ferrari Roma, ziyadesiyle pürüzsüz, minimalist ve sağlam görünüyor. Lakin aracın minimalist tasarımı, motoruna hiçbir halde yaklaşmamış. Zira Roma'nın kaputunun altında 612 beygir gücünde bir canavar yatıyor. 3.9 litrelik çift turbolu V8 motorun kullanıldığı Roma, 760 Nm tork üretebiliyor. Ferrari'nin yeni üstün arabası, 8 ileri vitesli ve çift kavramalı bir şanzımana sahip. 

Aracın bu yüksek motor gücü, sürate da direkt yansıyor. O denli ki Ferrari Roma, yalnızca 3.4 saniyede 100 kilometre/saat, 9.3 saniyede de 200 kilometre/saat sürate ulaşabiliyor. Ferrari'nin görünüşte minimalist, performansta canavar olan yeni aracı Roma'nın ulaşabileceği azamî sürat ise saatte 320 kilometre.

Elbette bu yüksek sürat, beraberinde güçlü bir aerodinamik tasarıma muhtaçlık duyuyor. Bu durumun farkında olan İtalyan araba devi de elinden geleni arkasına koyamamış. Şöyle ki; şayet görsellere dikkatli baktıysanız aracın dışında bir kapı kolu olmadığını görmüşsünüzdür. İşte bu kapı kolu tasarımı, Ferrari'nin aracın aerodinamiğini güçlendirmek için kullandığı yeni bir teknoloji. Kapı kolları, yalnızca gereksinim duyulduğunda dışarı yanlışsız çıkıyor. 

Aracın iç kısmına baktığımız vakit da Ferrari'nin tüm ihtişamını açıkça görebiliyoruz. Orta paneli dokunmatik özelliği olan bir ekranla tamamlayan Ferrari, yolcu koltuğunun önüne de bir multimedya denetim ekranı eklemiş durumda. Böylece esasen iki kişilik olan bu araçtaki yolcu, multimedya sistemini konforunu kaybetmeden denetim edebiliyor. 

Başa dön tuşu