2024 Hyundai Sonata Tanıtıldı

Hyundai, popüler sedan otomobili Sonata’yı yeniledi. 2024 model olarak lanse edilen araç yepyeni bir tasarıma sahip. Artık daha sportif görünen otomobil, iç kısımda ise premium hissettiriyor.

“Sonata zaten tanıtılmamış mıydı?” diyenler çok da haksız değil. Geçtiğimiz günlerde tasarımı ve bazı özellikleri duyurulan 2024 Hyundai Sonata için nihayet küresel lansman gerçekleştirildi. Böylelikle aracın sahip olduğu tüm özellikler gün yüzüne çıktı. Peki 2024 Hyundai Sonata tüketiciye neler sunuyor?

Hyundai, geçtiğimiz yıl Staria isimli bir van duyurmuş, bu araçta kaputu boydan boya kaplayan bir ön tasarıma yer vermişti. 2024 model Sonata, bu far tasarımının Hyundai’ın yeni tasarım dili haline geldiğini gözler önüne seriyor. Markanın sedanı, yeni far tasarımı ile oldukça dikkat çekici görünüyor. Parçalı far yapısının benimsendiği otomobilde, bal peteği ızgaralara yer verilmiş durumda. 

Karşınızda 2024 Hyundai Sonata

Hyundai Sonata

Ön kısımda bizleri karşılayan boydan boya aydınlatma, 2024 Sonata’nın arkasında da kendini gösteriyor. Bu bağlamda; bagaj kapağını da içine alacak şekilde arka aydınlatmalar, harika bir çizgi boyunca devam ediyor. Marka bu aydınlatmanın çevresine yerleştirdiği çerçeve ile otomobile daha şık bir görüntü kazandırdı. Marka bu aydınlatmaların otomobile sportif bir görünüm sağladığını ifade ediyor. Haksız da diyemeyiz.

Sonata

2024 Sonata’nın iç kısmına baktığımızda ise sürücü odaklı bir konsol görüyoruz. Bu bağlamda; marka ilk kez birleşik ve kavisli ekran takımını tercih etmiş durumda. 12,3 inç boyutlu iki ekran tercih eden Hyundai, her iki ekranda da tamamen dijital ve dokunmatik bir deneyim sunuyor. Klima kontrol bölümünde küçük bir ekrana daha ev sahipliği yapan otomobil, ambiyans aydınlatmaya sahipken vites topuzu barındırmıyor. Böylelikle iç yaşam alanı genişlemiş durumda. Peki vites nerede? 2024 Sonata, direksiyonunun arka kısmında vites geçişlerinin yapılmasını sağlayan bir kola ev sahipliği yapıyor.

2024 Hyındai Sonata

2024 model Hyundai Sonata, 3 farklı motor seçeneğine sahip olacak. Bu motor seçenekleri 2.0 litrelik hibrit, 2.5 litrelik atmosferik benzinli ve 2.5 litrelik turbo benzinli olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca 2024 Hyundai Sonata; ön, arka çapraz ve kör nokta kaza engelleme sistemi, güvenli iniş yardımı ve uzaktan akıllı park yardımı teknolojileriyle donatıldı. Bu sayede sürücü konforu artırılmış oldu.

Hyundai Sonata N Line

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve markanın 2023 yılında Türkiye’ye getireceği modelleri duyurdu. Ancak o açıklamalarda Sonata’ya yer verilmedi. Buna göre; aracın 2023’te Türkiye’ye gelme olasılığı zaten yok. Ancak Sonata’nın motor seçenekleri de Türkiye için pek uygun değil. Vergilendirme sisteminden kaynaklı olarak büyük motorlu araçlar Türkiye’de tercih edilmiyor. Hyundai da bunun bilincinde olup, büyük olasılıkla Sonata’yı ülkemize getirmeyecektir.

Bir Zamanlar Türkiye’de Trafiğin Bitki Örtüsüydü… 2023 Hyundai Accent Tanıtıldı!

Kaynak :
https://www.hyundai.com/worldwide/en/company/newsroom/the-new-sonata%2C-reborn-with-sensational-styling-and-class-leading-features-0000016989?type=RES&category=News&listPageUrl=newsroom

Başa dön tuşu