Yerli Kaya Kamyonu Deve, Seri Üretime Hazırlanıyor

Afyonkarahisar'da iş adamı Şuayp Demirel, 22 yıllık hayali olan kaya taşıma kamyonunu üretmeyi başardı. Motor ve şanzımanı hariç büsbütün yerli üretim olan ve “Deve” ismi verilen kaya kamyonu, 30 ton yük taşıyabiliyor. Kamyonun seri üretime geçebilmesi için yürütülen çalışmalara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da dayanak veriyor.

İthal ettiği kaya kamyonlarını Türkiye'de üretme hayali kuran ve 1997'den itibaren bunun üzerinde çalışmalar yapan Demirel, 2019 yılında bu hayalini gerçekleştirdi. Demirel, mermer ocakları için makineler ürettiklerini ve bu ocaklardaki en büyük işlerden birinin kamyonlarla kaya kesimlerinin taşınması olduğunu söyledi.

Yerli kaya taşıma kamyonunun büyük heyecan yarattığını ve seri üretime geçilmesi için çalışmaların hızlandığını belirten Demirel, kamyonun full otomatik 6 ileri şanzımana sahip olduğunu ve şoför kısmında da her türlü konforun düşünüldüğünü söz etti. Demirel, taşıma işinin bugüne kadar ithal kamyonlarla yapıldığını lisana getirerek, yerli kamyonun üretim sürecini şu sözlerle anlattı:

“1997 yılından bu yana bu kamyonun üzerinde çalışıyorum, 2011'den beri de önemli manada yedek modüllerini yapmaya başladım. 2019 yılının ocak ayında kamyonu yapmaya karar verdim ve 29 Ekim 2019'da bu kamyonu, kendi imkanlarımla yaptım. İnsan kaynağı birebir, kullandığım teknolojik kaynaklarım birebir. Öteki klasik kamyonlara nazaran arızası olmayan bir araç. Karda, yağmurda, çamurda ve eğimli yerde çalışabiliyor. Çok muhtaçlık duyulan stratejik bir araç olduğu için bunu yapmaya karar verdim. Bunda da Allah'ın müsaadesiyle başarılı olduk. Bu memleketin insanıyla yaptık.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da bir mühlet evvel Afyonkarahisar'daki fabrikada incelemelerde bulunarak kamyonu test etti. Yerli kaya kamyonunun, çok büyük taşları ve kayaları taşıyabilen “belden kırmalı” diye tabir edilen kamyonlardan olduğunu aktaran Varank, iş adamı Şuayp Demirel'in başında bulunduğu aile şirketinin kendi imkan ve uğraşlarıyla bu aracı ürettiğini lisana getirdi.

Son olarak, Türkiye'nin Otomobili'nin de halkta büyük coşku oluşturduğunu vurgulayan Varank, “Türkiye inanırsa her şeyi üretebilecek kabiliyette. Bunun en hoş örneklerinden bir tanesi de ardımızda duruyor.” sözlerine yer verdi.

Başa dön tuşu