2024 Nissan GT-R Tanıtıldı: İşte Tasarımı ve Özellikleri

Japon araba üreticisi Nissan, en ikonik spor arabalarından bir tanesi olan GT-R‘ı yeniledi. 2017 yılında ufak bir makyaj aldıktan sonra bir daha değişim geçirmeyen araba, şimdiyse daha çağdaş bir dizayna sahip oldu. Gelin daima birlikte 2024 Nissan GT-R‘a yakından bakalım.

Nissan GT-R, hep karakteri olan bir arabaydı ve 2024 model arabada de bu karakteristik özelliklerin korunduğuna şahitlik ediyoruz. Bu bağlamda; aracın ön ve gerisindeki farların genel tasarımı sabit kalmış. Lakin ön farlar, yeni kuşak şerit LED’lerle donatılmış durumda. Bu da GT-R’ın bakışlarını epeyce sert bir hale getirdi. Ayrıyeten aracın ızgara ve tamponunda da hoş dokunuşlar var.

Karşınızda Nissan GT-R!

Aracın ön dizaynında dikkat çeken bir ayrıntı var. Nissan GT-R, artık ön tamponda sis farları da var. Bu aydınlatmalar altıgen halinde dizayn edilmiş durumda. Aracın farklı donanım paketlerinde de birebir altıgen biçimin korunduğuna şahitlik ediyoruz.

Aracın havalandırma deliklerindeki biçimlerde bile aerodinamik ön plana çıkarıldı

Nissan GT-R’ın art kısmı da aracın genel karakteristik özelliklerini yansıtıyor. Bu bağlamda spoiler, dörtlü egzoz çıkışı ve toplamda dört adet olan ikili art aydınlatmalar, öne çıkan tasarım ayrıntıları ortasında. Art aydınlatmada da şerit LED’ler mevcut. Nissan yetkilileri, GT-R’ın ön ve art dizaynında aerodinamik yapıyı önemsediklerini, havalandırma deliklerini bile en uygun biçimde ayarladıklarını söz ediyorlar.

Araca modernizasyon yapılmış olsa da içeride hala analog gösterge bulunuyor

İç kısma baktığımızda, nispeten sade bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Japonlar için bir gelenek haline gelen butonlu multimedya ekranı, GT-R’da da kendini gösteriyor. Gösterge ekranı ise genel olarak analog biçimde dizayn edilmiş durumda. El freni ve klima denetim kısmı de epeyce klasik bir yapıya sahip.

Yeni GT-R, yeni bir motor kullanmasa da daha güzel performans sunuyor

2024 model Nissan GT-R’da, 2022 model GT-R ile birebir motor bulunuyor. Bu çift turboşarjlı 3.8 litrelik V6 motor, 565 beygir gücü ve 633 Nm tork pahasına sahip. Lakin yeni GT-R, geçtiğimiz yıldan çok daha düzgün performans sunuyor. Şirket, motorda aerodinamik hesaplarda iyileştirmeler yapıldığını aracın hızlandıkça daha düzgün yol tutuşuna sahip olacağını söylüyor. 2024 Nissan GT-R’ın sürtünme katsayısı 0.26 olarak açıklandı.

Sınırlı üretim versiyonlara da sahip olacak

Nissan GT-R, geçtiğimiz yıllarda özel sürüm versiyonlara sahip olmuştu ve bunlara da “T-spec” ismi verilmişti. Tıpkı uygulama 2024 Nissan GT-R için de yapılacak. Bu özel sürüm araçlarda özel renk seçenekleri ve iç tasarım özellikleri sunulacak. Örneğin üstteki fotoğrafta “GT-R Nismo” olarak isimlendirilen versiyonu görüyorsunuz. Bu özel versiyon daha çok performans odaklı olacak. Araçta özel süspansiyon ve optimize edilmiş performans ayarları bulunuyor.

2024 Nissan GT-R, şu an için yalnızca Japonya özelinde tanıtıldı. Yapılan açıklamaya nazaran sıfır otomobiller, bundan aylar sonra Japonya’da satışa sunulacak. Harika aracın fiyatı da o devirlerde açıklanacak. Nissan, Avrupa ve ABD pazarlarına ait rastgele bir açıklamada bulunmadı.

Başa dön tuşu