Volkswagen, Vosvos (Beetle) Üretimini Neden Durdurdu?

Geçtiğimiz yıl ani bir halde dünyanın en çok satan otomobil modellerinden birisi olan Beetle hakkında durdurma kararı verildi. Yakın periyoda kadar ismi daima krizlerle anılan dev şirket Volkswagen, bugüne kadar yaklaşık 23 milyon adet ürettiği araba modelinin fişini, beklendiği üzere Temmuz 2019 itibariyle kesti. 

Beetle, aslında üretildiği birinci günden bu yana 3 jenerasyon olarak geliştirilen bir seriydi. Üçüncü kuşak üretimlere 2011’de başlandı. Son model önden çekişli MkVI Golf sürüş platformuna sahipti. İkinci jenerasyon Beetle araçları ise 1997 ve 2011 yılları arsında üretilen New Beetle serisiydi. Araba birinci kuşak modeli ise II. Dünya Savaşı sırasında sanayi atılımları yapan Nazi Almanyası devrinde tasarlanmış, üretilmiş ve ikon halini almıştı. 

()

Bugün sokaklarda ve caddelerde gördüğümüz klasik Beetle otomobillerinin büyük çoğunluğu 1. kuşak olup 2. jenerasyon modeller, çağdaş çizgilere sahipler. Son olarak 3. kuşak Beetle araçları ise daha spor bir görünüme ve çağdaş sürüş teknolojileriyle donatılmış durumdalar.

Volkswagen'in elektrikli araba üretim planları:

Volkswagen, halihazırda öteki alt markalarıyla piyasanın değerli bir kısmına sahip. Kendi markası haricinde Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Scania ve Man markalarına sahip olan Volkswagen Group, bu kararı ani bir halde almadı. Beetle, öteki tüm markalar ortasında bile en çok satan modellerden birisiydi. 

2025 yılından itibaren elektrikli araç üretimini %50’nin üzerine çıkarmayı hedefleyen firma, önümüzdeki yıllarda 20’ye yakın yeni elektrikli modelle karşımıza çıkacak. Bu araçların hepsi iddia ettiğiniz üzere elektrikli olarak tasarlanacak. Şirket, 2022-2025 yılları ortasında 1 milyon elektrikli araba üreterek Tesla üzere önüne geçmiş durumda olan küçük rakiplerine çelme takmak istiyor. (Bu ortada Tesla nitekim Volkswagen yanında pire üzere kalıyor.)

Bu vakte kadar gerek şirketin gelenekselci yapısından, gerek büyüklük sendromundan ötürü elektrikli araçlar için öncülük yapamayan şirketin bu iş için sembol olacak bir modele gereksinimi var. Bu model de tarihin en çok satan otomobillerinden Beetle’ı akla getiriyor. Yani Volkswagen, vaktinde “halk arabası” olarak sunulan Beetle’ı birkaç yıllık sakinliğin akabinde elektrikli olarak piyasaya sürebilir. 

Beetle, 2020’li yılların ortasında geri dönebilir; lakin elektrikli olarak:

Elektrikli araba rekabetine baktığımızda Tesla üzere şirketlerin, bilhassa sıfırı 35 bin dolar olan Model 3 gibisi araçlarla satış rekorları kırdıklarını görüyoruz. Teknik açıdan tıpkı fiyatlı akaryakıtlı rakiplerine nazaran çok çok ucuz olan bu araçlar, Volkswagen üzere bir devi bile değişime zorladı. Görünen o ki Volkswagen, üretim potansiyelini, marka gücünü, esaslı tarihini ve sonsuzluk taşları üzere bir ortaya getirmeye hazırlanıyor. 

Almanya’nın Zwickau kentindeki Volkswagen tesislerinde, elektrikli araba üretimi için esaslı bir revizyona gidildi. Tesiste “Yeni Volkswagen” olarak da bilinen “VW I.D.” araçlarının üretimi için hazırlıklar neredeyse tamam. Bu mühlet zarfında şirket, tasarruf ederek maddi kaynaklarını elektrikli araç üretimine yatırmayı amaçlıyor. ABD ve Çin’de bulunan Volkswagen fabrikalarında da durum emsal. 

Muhtemel elektrikli Beetle modelleri Volkswagen’in Manisa’daki yeni fabrikasında üretilebilir mi?

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye önemli bir yatırım yapma kararı alan Volkswagen, Manisa’ya fabrika kurmak için birinci adımlarını attı. Bu fabrika 2022 yılına dek hizmete girecek ve kümedeki Seat ve Skoda araçlarının üretim merkezi olacağı söyleniyor. Hangi modellerin üretileceği konusu hâlâ netlik kazanmadı. Fakat otomotiv şirketlerinin bu türlü radikal dönüşüm süreçlerinde bilgileri saklı tutma eğilimi buluyor. 

Beetle’ın Türkiye’de üretilme ihtimali, öteki Volkswagen fabrikalarının bulunduğu ülkelerle eş paha. Yalnızca firmanın en yüklü yakın tarihli yatırımı Türkiye’ye gerçekleştiği, 2022 yılının elektrikli araba üretimi için milat olarak görülmesi kuşkularımızı arttırıyor. Bu bahiste firma kanalından yapılacak net açıklamaları duymadan karar vermek güç. 

Volkswagen’in prestij savaşında elektrikli araçların yeri:

Volkswagen’in akaryakıtlı araç üretimi sırasında sonradan ortaya çıkan skandalları, hâlâ inançsız rüzgarların esmesine neden oluyor.

Gelecekte Beetle’ın marka gücüyle tekrar karşımıza çıkma ihtimali çok yüksek. Bu marka gücünü korumak, dönüşümü sağlamak ve sükse yaratmak için akaryakıtlı Beetle üretiminin durdurulduğunu söyleyen uzmanlar da var. Volkswagen’in skandal üzerine skandal yaşadığı bir devri geride bırakması ve prestij savaşını kazanması için Beetle üzere esaslı ve güçlü markalara gereksinimi var.

Peki siz Volkswagen Beetle hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın, takipte kalın.

 

Volkswagen'in günümüzdeki tertibi incelendiğinde, maksatlara ulaşılması için büyük bir tekrar yapılandırmaya gereksinim olduğu kesin. Bu değişimlere şimdiden başlayan şirket, Zwickau tesislerini büsbütün elektrikli araç üretimi için tekrar yapılandırmakla meşgul. Tesiste 'Yeni Volkswagen' olarak nitelendirilen VW I.D. elektrikli araçların temelleri atılıyor. 

Şirketin planlarına nazaran Zwickau, elektrikli araç üretilen tek tesis olmayacak. Emden ve Hanover tesisleri de 2022'den itibaren elektrikli araç üretim tesisi olarak vazife yapacak. Bu değişimlerden evvel Çin'de, Anting ve Foshan'da iki elektrikli araç üretim tesisi kurulması bekleniyor. Ayrıyeten Kuzey Amerika'da da bir tesis için planlamalar yapılıyor. Bu tesisin yeri önümüzdeki günlerde muhakkak olacak. 

Mevcut tesisleri yine yapılandırmak ve yeni tesisler kurmak, Volkswagen'ı maddi manada zorlayacağa benziyor. Şirket, yeni tesislere bütçe ayırabilmek için tasarruf tedbirleri uygulayacak. Alınan tedbirlerle 2020 yılına kadar 3 milyar Euro kadar tasarruf edilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu