2024 Polestar 2 Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı

Volvo’nun elektrikli otomobil markası Polestar, 2024 model Polestar 2 modelini tanıttı. Sedan sınıfındaki aracın hem içinde hem de dışında önemli iyileştirmelerin yapıldığı görüldü.

İsveç merkezli otomobil devi Volvo’nun elektrikli araç markası olan Polestar, yeni modelleriyle sektörde öne çıkmaya devam ediyor. Birkaç ay önce yeni elektrikli SUV’unu tanıtan şirket, bugün ise Polestar 2 ismini verdiği sedan modelinin yenisinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Polestar 2, ilk olarak üç yıl önce çıkmıştı. O günden beri de popülerliğini ve yeni sayılabilecek şirketin başarısını artırıyordu. Otomobil, 2022 sonunda 27 farklı pazarda 100.000 satışı geçmişti. Bugün tanıtılan model de bu başarının artacağını ortaya koydu.

Karşınızda 2024 Polestar 2!

2024 Polestar 2, şık ve güçlü tasarımının yanı sıra iyileştirilmiş özellikleriyle de dikkatleri üzerine topladı. Aracın dikkat çeken dış tasarımına baktığımızda, Polestar 3’te başlayan ön kısmı bu otomobilde de görüyoruz. Şirket, bu tasarımla aracın ‘nefes almak’ yerine ‘gördüğünü’ söylüyor.

SmartZone ismi verilen bu tasarım, şirketin ileriye dönük tasarım dilini temsil ediyor. SmartZone, ‘akıllı göz’ olarak görev görmek üzere bir araya gelen sensörlerden oluşuyor. Bunlar da ivmeölçerler, ultrasonik sensörler gibi teknolojiler.

Motor ve batarya tarafında yapılan güncellemeler de güç ve hızlanma da gelişmelerin olduğunu gösterdi. Yeni motor, 231 beygir olan güç çıkşını 299 beygire çıkaracak. Şirketin önden çekişten vazgeçtiğini ve Polestar 2’ye ilk kez arkadan çekişli tek motor seçeneğini eklediğini eklemek gerek. Bahsettiğimiz beygir gücü de 490 Nm tork değerine sahip olan bu yeni versiyona ait.

Arkadan çekişli tek motorlu konfigürasyona sahip araç, 0’dan 100 kilometreye 5,9 saniyede çıkabiliyor. Çift motorlu dört tekerlekten çekişli en yüksek performans paketinde ise 455 beygir, 740 Nm tork, 4.1 saniyede 0’dan 100’e çıkma gibi özellikler görüyoruz. Çift motorlu normal pakette ise 421 beygir ve 740 Nm tork bizi karşılıyor.

Menzil tarafına baktığımızda ise otomobilin uzun menzil çift motorlu versiyonunun 592 kilometre menzil sunabildiği belirtiliyor. Standartta ise menzilin 518 kilometre olduğu aktarılıyor.

Polestar, otomobilin iç dizaynı tarafı hakkında bir bilgi ve fotoğraf paylaşmadı. Tesla Model 3’ün en büyük rakiplerinden olacak 2024 Polestar 2’nin bu yıl sonuna doğru teslimatlarının başlaması bekleniyor. Otomobilin başlangıç fiyatı ise 53.890 euro (1 milyon 100 bin 835 TL)

Türkiye’deki Toplam Otomobil Sayısı Açıklandı: İşte “Külüstüre Biniyormuşuz” Dedirten Yaş Ortalaması

Kaynak :
https://electrek.co/2023/01/24/2024-polestar-2-debuts-with-first-ever-rwd-option-new-motors-added-range-and-more/

Başa dön tuşu