2028 Lamborghini Lanzador Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Lamborghini, ilk tam elektrikli süper otomobili Lanzador’u tanıttı. 1341 beygirlik uzay gemisine benzeyen bu canavar, 2028 yılı için planlanıyor.

Lüks otomobil tutkunlarının açık ara favorileri arasında yer alan İtalyan otomobil devi Lamborghini, yakın zamanda tüm hayranlarını heyecanlandıran bir paylaşım yapmıştı. Şirket, ilk tam elektrikli süper otomobilini 18 Ağustos’ta tanıtacağını duyurmuştu.

Beklenen gün nihayet geldi. Şirket, Monterey Otomobil Haftası kapsamında yeni konsept otomobili “Lanzador”u tanıttı. Araç, uzaydan fırlamış gibi görünen tasarımı ve detaylarıyla büyük dikkat çekti. 

Karşınızda 1341 beygirlik Lanzador!

İlk olarak Lanzador’un tasarımına bakalım. Otomobil, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünmesini sağlayan fütüristik bir tasarıma sahip. Bunu yaparken aynı zamanda Lamborghini’nin DNA’sına da yer vermeye devam ediyor. Aracın hem Urus’tan hem de Sian modelinden izler taşıdığını söyleyebiliriz.

Yerden yüksek olmasıyla her koşula uygun olabileceği görülen araç, 23 inçlik jantlar ve 2+2 koltuklarıyla dikkat çekiyor. Lanzador’un, şirketin elektrikli otomobillere geçişinin bir ön izlemesi olarak karşımıza çıktığını söylemek pek yanlış olmaz. 

Lamborghini Lanzador’un, menzil, pil, şarj kapasitesi ve 0’dan 100’e ne kadarda çıktığı gibi teknik detayları maalesef henüz açıklanmadı. Ancak otomobil devi, dört tekerlekten çekişe sahip olacak Lanzador’un 1341 beygir gücüne denk gelen 1 megawatt güç üreten çift motorla geleceğini ifade ediyor. Bu motorların uzun menzil sağlayacak yüksek performanslı bir pille destekleneceğini söylese de bu konuda ayrıntı vermekten kaçınıyor. 

İki kapılı dizaynla gelen otomobilin iç mekân tasarımı ise tıpkı dışı gibi göz alıcı. İlk bakışta, tıpkı bir uzay gemisinin kabiniymiş gibi bir havası var. Zaten şirket de sürücünün sürüş esnasında bir astronot veya jet pilotu gibi hissetmesini istediğini söylüyor. Hem sürücü tarafında hem de yolcu kısmında birer ekran alıyor. Şirket, iç tasarımın sürdürülebilir malzemelerle donatıldığını da ekliyor. Örneğin koltuklar, 3D baskılı, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış.

Lanzador’un fiyatıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Lamborghini, otomobili 2028 yılında çıkarmayı planlıyor. 

Dünyanın İlk Elektrikli Hiper Barchetta Otomobili Tanıtıldı: Karşınızda Pininfarina B95! [Video]

Başa dön tuşu