Elon Musk, Porsche Turbo ile Alay Etti

Otomobillerde sık sık karşımıza çıkan tabirlerden bir tanesi 'turbo' terimidir. Bu terim, Porsche’un yeni elektrikli arabası Taycan’ın bir modelinde de kullanıldı. Elon Musk da bu durumu Twitter’da iğneledi. 

Tesla CEO’su, attığı tweette “Um Porsche, Turbo sözcüğü sizin düşündüğünüz manaya gelmiyor” dedi. Turbo, motorun hava girişini artırarak performansı artırmayı sağlayan ve içten yanmalı motorlarda kullanılan turbo şarj teriminin kısaltmasıdır. 

Porsche, uzun müddettir beklenen Taycan’ın üç farklı modelini tanıtmıştı. Temel model olan Taycan’ın yaklaşık 150 bin dolarlık bir etiketi bulunurken daha gelişmiş Taycan Turbo ve Taycan Turbo S ise daha değerli olacak. 

Hatalı isimlendirmeyi tek fark eden doğal ki yalnızca Musk olmadı. 

AutoBlog’dan Resse Counts, “Porsche bu ismi aracın başkalarından daha üst düzeyde olduğunu anlaması için kullandığını söylüyor, lakin biz yeniden de biraz aptalca buluyoruz.” diye yazdı.

Turbo ve Turbo S modeller, yeni “Overboost” isimli teknolojiyi kullanıyor. Böylelikle firmanın tabiriyle ‘sadece’ 670 beygir güç üreten motorun performansı 751 beygire çıkıyor. Bu da aracın 0-100 kilometre hızlanmasını sırf 2,6 saniyede gerçekleştirebilmesini sağlıyor. 

Teknik olarak Tesla Model S, 0-100 kilometre hızlanmasında 2,4 saniyelik performansıyla öne çıksa da uzmanlar, Taycan kullanmayı çok daha farklı hale getirecek pek çok özellik olacağından emin. İki araç ortasındaki sürüş tecrübesi farkının, Taycan'ın 50 bin dolar daha yüksek olan fiyatını açıklamaya yetip yetmeyeceği ise öbür bir soru. 

Başa dön tuşu