3 Boyutlu Yazıcıyla Üretilen Lamborghini

Otomobil bölümünün önde gelen isimlerinden biridir Lamborghini. Pek çok kişinin hayalidir aslında. Gücü, sesi ve görünümüyle bu aracın içerisinde olmanın beşere kendini farklı hissettireceği kesin. Hal bu türlü oluncada yaratıcı bir babayla oğlu, 3 boyutlu yazıcı teknolojilerini kullanarak bir Lamborghini üretmeye karar verdiler.

Bir fizikçi olan Sterling Backus, hayalindeki arabası satın alamayacağını anlayınca, kendisi yapmaya karar verdi. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanan baba oğul, düzgün bir iş çıkaracağa benziyor. İşte fizikçi baba ve oğlunun, 3 boyutlu yazıcı kullanarak oluşturdukları o Lamborghini;

İkili, bu aracı oluşturabilmek için 3D modelleme yollarını kullanarak aracın modelini kesimlere ayırdılar. Akabinde da kesimler, birer birer yazıcıda üretilmeye başlandı ve sonrasında kesimler birleştirildi. Lamborghini Aventador'un baz alındığı model, yasal sorun yaşamamak için az da olsa değiştirildi. 

Aracın modüllerinin basılmasında genel olarak ABS ve PLA üzere üç boyutlu yazıcılarda kullanılan materyallerden faydalanıldı. Fakat baba ve oğlu, dizaynın sert olması gereken noktalarında, karbon fiber gereçler de kullandılar. 

Tüm bu dizaynıyla birlikte araç, 2003 model Corvette LS1 motoruna sahip. Ayrıyeten aracın şanzıman, aks ve diferansiyel işlevlerini birleştiren Transaxle kesimi bir Porsche 911'den alındı. 

İkili, bu arabası oluşturmak için 20 bin dolardan fazla harcadıklarını söylüyorlar. Üstelik bu aracın imal kademesini insanlara tanıtmak için bir de Facebook sayfası oluşturulmuş durumda. Şayet 3 boyutlu yazıcı kullanılarak oluşturulan bu geçersiz Lamborghini'yi incelemek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu