ABD, Kameralı Ayna İçin Güvenlik Fikirleri Bekliyor

Otomobillerde kullanılan aynalar, şoförün bir o yana bir bu yana bakmasını gerektirdiğinden günümüzde risk taşıyan bir faktör olarak görülüyor. Bu bahis, bilhassa Silikon Vadisi tarafından da ziyadesiyle lisana getiriliyor. Buna bir tahlil olarak da üreticiler, fizikî aynaların yerine kamera koymayı teklif ediyorlar. Böylelikle şoförler, aynalara dönmek ve dikkatlerini diğer yere vermek zorunda kalmayacaklar.

Kameralı aynaların kullanılması konusu, ABD’nin Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’nde fikir ayrılıklarına yol açan bir mevzu. Kurum, çarşamba günü yayınladığı duyuruda kameralı aynaların kullanımının önünü açmak için sanayinin ve halkın görüşlerine açık olduğunu bildirdi.

Tesla: 'Kameraların kullanılması, güvenliğin yanında yakıt tasarrufu da sağlayacak'

Otomobil Üreticileri Birliği ve elektrikli otomobil sektörünün lideri Tesla, 2014 yılında kameralı aynaların kullanılmasının önünün açılması için Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne bir dilekçe vermişti. Dilekçe, sırf şoförlerin güvenliğinden bahsetmiyor; birebir vakitte azalan aerodinamik sürtünme sayesinde yakıt tasarrufunun da sağlanacağını belirtiyordu. Ayrıyeten kameraların kullanılması, otomobilin ön ve ardını görmeyi de kolaylaştıracaktı.

10 yılı aşkın müddettir kameralı aynalar üzerinde çalışan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi, yeni sistemin getireceği birkaç güvenlik riskinin oluşabileceğini söylemişti. Kurumun 5 yıl boyunca ağır iş araçları üzerinde yaptığı testler, dijital ekranların çok parlak olduğu ve böylelikle şoförlerin yolu görmelerinin zorlaştığını ortaya çıkarmıştı.

Yeni fikirlerin sunulması için verilen mühlet 2 ay:

Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’nin 2017 yılında yaptığı testlerde kameralı aynaların birçok durumda “kullanılabilir” olduğu söylenmişti. Ayrıca akşam saatlerinde kameraların aynalardan daha uygun imaj elde ettiği de keşfedilmişti ancak yeni sistemin her ne kadar artısı bulunsa da parlak ekranlar, bozulmuş imajlar ve yağmur damlaları tarafından kapanan lensler üzere eksileri de bulunuyordu.

Yeni kameralı sistemi hayata geçirmek isteyen kurum, bu sefer dış araştırmaları düşünmeye başlayacağını açıkladı. Yayınlanan duyuruda klâsik aynaların yerini alacak kameraların güvenliğini sağlamak için yeni fikirler arandığı söylendi. Kurumun yayınladığı duyuruya teklif sunmak isteyenlerin sadece 60 günlük vakti var. Muhtemel bir tahlil bulunsa ve güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarılsa bile bir standardın değişmesi yıllara yayılabilir.

Başa dön tuşu