Allison Transmission, Yeni Nesil Araçların Geliştirilmesi için Allison’ın Elektrifikasyon + Çevresel Test Merkezi’nde Nikola ile İş Birliği Yapıyor

Allison Transmission, Allison’ın son teknolojiye sahip Araç Elektrifikasyon + Çevresel Test (VE+ET) Merkezi’nde sıfır emisyonlu ulaşım, güç tedariki ve altyapı tahlillerinde dünya önderi olan Nikola Corporation ile iş iştiraki yapıyor. Bu iş birliği doğrultusunda Nikola’nın Class 8 bataryalı elektrikli aracı (BEV) ve hidrojen yakıt hücreli elektrikli aracının (FCEV) testleri gerçekleştiriliyor.

Allison Araç Elektrifikasyon + Çevresel Test Merkezi Genel Müdürü David Proctor, mevzuyla ilgili olarak; “Emisyonları azaltmak ve performansı optimize etmek üzere inovatif, yeni jenerasyon araçları geliştiren Nikola ile iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Her türlü tahrik tipiyle çalışan araçlar için test ve doğrulama programlarını destekleyen tesisimiz, Allison’ın ticari araç sanayisinde alternatif yakıt tahlillerinin geliştirilmesindeki liderlik taahüdünü de güçlendiriyor” diye belirtti.

İki şirket, çok çeşitli misyon döngülerini simüle edebilen denetimli termal ortamlar ve dinamometreli yol simülasyonları aracılığıyla BEV ve FCEV performansını test etmek için iş birliği yaptı. Testlerde, Nikola’nın hidrojen yakıt ikmal ekipmanı ve test çalışmalarının kesintisiz devam edebilmesi için tesis tarafından sağlanan sabit bir hidrojen akışı kullanılıyor. Araçların kıymetlendirilmesi, batarya idaresinin izlenmesi ve çok sıcaklıkları oluşturmak için solar simülasyonundan yararlanan HVAC testini de kapsıyor. 

Araç Elektrifikasyon + Çevresel Test Merkezi, araç üreticileri için inançlı, sağlam ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlayan, denetimli ve dengeli bir ortamda test yapma imkanı da dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunuyor. Allison, tesiste gerçek uygulama ve iklim şartlarını simüle ediyor. Böylelikle üreticiler, yenilikçi teknoloji ve araç sistemlerini pazara daha süratli ve verimli bir halde sunabilmek için eser geliştirme ve doğrulama müddetlerini kısaltabiliyor. Testlerin mevsimsel iklim ve yol şartlarına bağlı olmayan ağır bir vakit diliminde yapılabilmesi, yol testlerine kıyasla maliyetlerin düşürülebilmesini de sağlıyor.

Nikola Araç Test Denetim Lideri Adam Tarleton, açıklamasında; “Allison VE+ET Merkezi’nin yeteneklerinden yararlanmak, Nikola’nın eser geliştirme döngüsünü hızlandırması ve Tre BEV aracını inançla piyasaya sürmesi için kilit bir etken oldu. Kamyon segmentinin talep ettiği performans, kalite ve güvenilirliğe sahip, sınıfında başkan bir hidrojen yakıtlı araç sunmak üzere Tre FCEV modelimizde de Allison ile devam edecek iş birliği için ayrıyeten heyecanlıyız” dedi. 

60 bin metrekare alana sahip VE+ET Merkezi, Orta Batı’da alanının tek örneği ve tek bir merkezi pozisyonda yıl boyunca test yapma imkanı sağlıyor. Tesis, müşteriler için yeni eser geliştirmek üzere gerekli tüm imkanları ve iş birliğini sağlayan özel başka test kısımları ve alanlar sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu