Hyundai Yenilediği Şehir Otomobili ‘i10’u Duyurdu

Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte araba üreticileri, yeni modellerini duyurmak için ellerini çabuk tutmaya başladılar. Dev şirketler birer birer yeni modelleriyle ilgili duyurular yaparken, bu duyurulara bir yenisiyse Güney Koreli araba üreticisi Hyundai'den geldi. Hyundai, şirketin en küçük arabası olma unvanına sahip 2020 model “i10″u duyurdu. 

2020 model Hyundai i10, serinin üçüncü jenerasyonu. Lakin yeni jenerasyon i10, evvelki modellerine nazaran bir oldukça yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Araç hem tasarım hem de donanım açısından adeta yeni bir havaya kavuşmuş durumda. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan yeni i10'a yakından bakalım.

2020 model Hyundai i10, boyutsal olarak eski modellere nazaran neredeyse tıpkı lakin hem enine hem de uzunluğuna yanlışsız 2 santimetrelik bir büyüme kelam konusu. Bu da Hyundai i10'u eski modellere nazaran biraz daha iri yapılı ve sportif gösteriyor. Yapılan ufak dokunuşlarsa, arabaya daha dinamik bir manzara kazandırmış durumda.

Bu kent aracının iç dizaynında da değişikliklere giden Hyundai, aracın iç kısmını günümüz teknolojileriyle donatmış durumda. O denli ki bu aracın 8 inçlik dokunmatik ekranlı multimedya sistemi hem Android Auto hem de Apple CarPlay'le entegreli olarak çalışabiliyor. Ayrıyeten araç, destekleyen akıllı telefonlara kablosuz şarj hizmeti de sunuyor.

Güney Koreli araba devi, i10'un yalnızca dizaynını değiştirmedi. Aracın donanımsal özellikleri de günümüz teknolojilerini yansıtıyor. O denli ki Hyundai i10, hem araçları hem de yayaları tespit ederek otomatik olarak fren yapabilen bir güvenlik sistemine sahip. Şirket bu teknolojiyle, ufak kazaları engellemek istiyor. Ayrıyeten araçta şoför yorgunluğu tespit sistemi, sürat sonu uyarısı, şerit takip sistemi ve otomatik uzun/kısa far ayarı üzere donanımsal özellikler de bulunuyor.

Hyundai i10'un motor seçenekleriyse tam bir kent aracı olduğunun ispatı niteliğinde. Aracın birinci motor seçeneği, 67 beygir gücü ve 96 Nm tork üretebilen 1.0 litrelik akaryakıtlı bir motor. İkinci seçenekse 1.2 litrelik tekrar akaryakıtlı, 83 beygir gücünde ve 118 Nm tork üretebilen bir motor. Her iki motor seçeneği de standart beş vitesli manuel şanzımanla geliyor ancak otomatik şanzıman seçeneği ek fiyat talep karşılığında müşterilere sunuluyor. 

2020 model Hyundai i10, 14 Eylül'de başlayacak olan Frankfurt Araba Fuarı'nda araba tutkunları için sergilenecek. 2020 yılının birinci yarısındaysa araba, galerilerdeki yerini alacak.

Başa dön tuşu