Hyundai’den Dünyanın İlk Aktif Gürültü Kontrolü Sistemi

Günümüzdeki arabalarda, özellikle hibritlerde ve klâsik olmayan ateşleme dizileri kullanan içten yanmalı motorlara sahip araçlarda gürültü azaltmaya yönelik sistemlere rastlıyoruz; lakin Hyundai, şoförlerin ve yolcuların duymaktan haz etmediği bir diğer gürültü kirliliğini de ele alıyor: Yol ve rüzgar sesi.

Yol ve rüzgar gürültüsünün kabine girmesini önlemek, birinci sabit tavanlı arabanın montaj çizgisinden çıkmasından bu yana araba üreticileri için öncelikli bahislerden biri olmuştur. Son yirmi yılda, yalnızca ileri teknoloji eseri lüks arabalarda kullanılan gürültü tedbire teknolojisi, ana akıma hakikat ilerlemeye başladı. Akustik cam ve ses geçirmez materyaller artık düşük profilli araçlarda dahi kullanılıyor. Bununla birlikte, dışardaki yol ve rüzgar gürültüsünü büsbütün kesmek, çok fazla süreç gücü ve etraf denetimi gerektiren kıymetli ve karmaşık bir süreçtir.

Güney Koreli araba üreticisi Hyundai, büsbütün yol ve rüzgarla ilgili frekansları maksat alan, dünyanın birinci etkin gürültü tedbire sistemini geliştirdi. Hyundai buna, Yol Gürültüsü Etkin Gürültü Denetimi (Road Noise Active Noise Control – RANC) sistemi diyor ve tesirlerinin çarpıcı olduğunu söylüyor. Şirkete nazaran kelam konusu teknolojisi, kabin içi gürültüyü üç desibel kadar azaltabiliyor.

RANC, Güney Koreli otomotiv devine iki farklı kapı açabilir. Birincisi; şirket lüks segmentteki arabalarını olduğundan daha sessiz bir hale getirebilir. İkinci olarak da, gürültü yalıtıcı gereç ve damperler kullanarak, ses yapmayan araçlar üretebilir. Teknolojiden azamî randıman almak için çalışmalarına devam eden Hyundai, RANC sistemini yakın vakit sonra araçlarına entegre etmeyi umuyor.

Başa dön tuşu